Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir 14 Mart daha sağlığın uzağında geçiyor
14 Mart 2016, 15:02

Bir 14 Mart daha sağlığın uzağında geçiyor

Giresun SES 14 Mart Tıp Bayramı açıklaması

Bir 14 Mart daha sağlığın uzağında geçiyor

Bu yıl 14 Mart’a maalesef acı, kan, gözyaşı içinde giriyoruz. Ülkemiz bir yangın yeri. Barış, huzur ihtiyacındayız. Bunun vurarak kırarak sağlanamayacağını görüyoruz. Ülkemizde barışı, öldürerek değil yaşatarak temin etmenin yollarını mutlaka bulmak zorundayız.

İçinde bulunduğumuz ortamda emeğin taleplerinin karşılık bulması da zorlaşıyor. Bir 14 Mart’ı daha sağlıksız bir Türkiye’de karşılıyoruz. Biliyorsunuz uzun yıllardır bizler 14 Mart’ları bayram olarak göremiyoruz. Sağlık alanındaki sorunlar, hastalara müşteri gözüyle bakılması, hekimlerin, sağlıkçıların uğradığı baskı, şiddet, insanlık dışı çalışma şartları, sömürü düzeni buna engel. İşte bu günlerde bizler bir araya gelerek dayanışma içinde sağlık alanındaki sorunları kamuoyunun dikkatine getirmeye çalışıyoruz.

Bütün diğer sorunlar bir yana hekimlerimize , sağlık emekçilerine  “Bugün nasılsın?” sorusunu soran birisinin alacağı samimi yanıt demek ki ağırlıkla “Baskı altında çalışıyorum, yıpranıyorum, karşılığını alamıyorum, dinlenemiyorum, sürekli yorgunum, geleceğim için kaygılıyım, nitelikli sağlık hizmeti veremiyorum” olacaktır.

Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz. İşte sağlık hizmetini verenlerin, bizlerin durumu budur. Bu şartlarda iyi sağlık hizmeti verilebilmesi de maalesef mümkün değildir.

Değerli Basın Emekçileri,

Biliyorsunuz önde gelen sorunlarımızdan birisi de şiddettir. Sağlıkta dönüşüm programı ile sağlıkçıya yönelik şiddet her geçen gün artmaktadır. Meslektaşlarımız görevleri başında katledilmektedir. Sadece geçen yıl iki meslektaşımızı hastanelerdeki şiddete kurban verdik. Geçtiğimiz dönemde TBMM’de bir araştırma komisyonu kurulmuş, sağlıkta şiddeti önleyecek yasal düzenleme yapılması gereği komisyonca da raporlaştırılmıştır. Ancak, caydırıcı yasal düzenlemeler henüz yapılmamıştır.

Sağlık çalışanları  hasta yakınından gelen şiddetten de daha fazla “amir baskısından, şiddetinden” yakınıyorlar. Sağlıkta dönüşüm programı ile yıllardır baskıyla, zorla çalıştırılıyoruz, bugün sağlık alanında kamuda ve özelde zorla çalıştırma vardır. Bu zorla çalıştırmanın çok ağır sonuçlarını kimi zaman görüyoruz. Hemşire Sevilay Ayva’yı görevi başında kalp krizinden, Silivri’de Dr. Atakan Karanfil’i aile sağlığı merkezinde çalışırken, özel bir hastanede görev yapan Dr. Cenk Yavaş’ı daha geçen ay, Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Dr. Ahmet Cihat Akçay’ı görevi başında kaybettik. Bunların yanında pek çok intihar vakası da yaşanmaktadır. Maalesef bunların tümü önlenebilir ölümlerdir! Başta Bakanlık olmak üzere ilgililerin bu konudaki duyarsızlığı, bütün uyarılara rağmen etkili ve akılcı çözümler üretememeleri, biz sağlık çalışanları açısından düşündürücü ve endişe vericidir.

ASM’lerde dayatılan zorunlu nöbet uygulaması devam etmekte ve artık haksız ceza puanları ile Aile Hekimlerinin sözleşmeleri fesih edilmektedir. Aile Hekimlerimizin onurlu nöbet direnişine karşı bakanlık özellikle büyük kentlerde yabancı uyruklu doktorları sözleşme karşılığı çalıştırmaya başlayarak grev kırıcılığına soyunmuştur.

Yaptığımız çalışmalar bir kez daha göstermiştir ki içimizde en zor durumda olan, asgari ücretle ve iş güvencesinden yoksun olarak çalışan Taşeron Sağlık Çalışanlarıdır! Anket sonucuna göre taşeron sağlık çalışanları en çok işten atılma korkusu yaşamakta ve ücret politikaları nedeniyle geçim zorluğu yaşamaktadır. Hükümet seçimlerde taşeron çalışanlara kadro verme vaadinde bulunmasına rağmen, bu konuda bir düzenleme yapmamakla birlikte, “asıl iş” kavramıyla güvenceli kadroları iyice kısıtlayan, taşeron çalışmayı bütün emekçilere yaymayı planlayan bir anlayışla düzenlemeler yapacağının sinyallerini vermektedir.

Önceliğini sağlık çalışanının belirlediği sorunları görünür kılmak adına 14 Mart’ta nasıl bir eylem planlayalım? sorusuna meslektaşlarımızın ağırlıklı yanıtı “yetkililerle bir kez daha görüşüp sorunların aktarılması ve çözüm istenmesi” oldu. Bu yönde de çalışmalar yaptığımızı bilginize sunuyor, Sağlık Bakanı’nı sağlık çalışanlarının sorunların çözümü için samimiyetle konuya yaklaşmaya ve kurumlarımızla işbirliğine çağırıyoruz.

Değerli Basın Emekçileri,

Emeğin değeri giderek daha da fazla düşüyor. Çok hasta bak da nasıl bakarsan bak felsefesiyle sağlık hizmeti vermemiz dayatılıyor. Biz bunlara isyan ediyoruz. Sağlık Bakanlığına, Hükümet’e bir kez daha sesleniyoruz:

Zorla çok hasta bakmak değil, her hastamıza ihtiyacı olan zamanı ayırarak çalışmak, işimizi iyi yapmak istiyoruz. Sınırsız muayene olmaz. Basamaklı sağlık sistemine geçilerek bu sorunun çözülmesini, randevu sisteminin delinmeden uygulanmasını istiyoruz.

Çalışırken geçinebilecek güvenceli ücret, emeklilikte hak ettiğimiz aylığı talep ediyoruz.

Her düzey yöneticinin korku, baskı, yıldırma politikalarından vazgeçmesinin sağlanmasını istiyor, sağlık çalışanlarının köle olmadığını bir kez daha hatırlatıyoruz.

Hakkımız olan ve yıllardır gasp edilmiş olan yıpranma payının artık bir an önce verilmesini talep ediyoruz.

Herkes için eşit, nitelikli, ücretsiz sağlık hizmeti, hekimler ve sağlık çalışanları için iş, gelir, gelecek ve can güvencesi sağlanana dek 14 Mart’ların ve bütün günlerin bayram değil mücadele günleri olarak yaşanacağını duyuruyoruz.

Bu 14 Mart’ta da bunun için buralardayız. Haklarımız, halkın sağlık hakkı için mücadelemizi sürdüreceğiz, sorunlarımızın çözümünün takipçisi olacağız.

Dr. Bekir  POYRAZ                  Dr. Ruşen TOPALLI                   Gökhan TOPAL

Giresun Tabip Odası Bşk.    Giresun Aile Hek.Der.Bşk      SES Giresun Temsilcilik Bşk.

Haberi Ekleyen: Görman Hesler

Bu haber 752 defa okunmuştur.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Ad/Soyadını değiştirmek isteyenler 1 hafta kaldı

Ad/Soyadını değiştirmek isteyenler 1 hafta kaldı Ad ve soyadlardaki yanlış yazımlar mahkeme kararı olmaksızın değiştirilmesi süreci devam ediyor.

23 Nisan Sadece Tören Değildir

23 Nisan Sadece Tören Değildir Çocukların Yaşadığı Ağır Sorunlara Kalıcı Çözümler Üretilmelidir!

İşte referandumun oy pusulaları

İşte referandumun oy pusulaları Türkiye'de ise seçmenler 16 Nisan'da sandık başında olacak.

Bu numaraya dikkat!

Bu numaraya dikkat! Yetkililer uyardı: Bu numaraya dikkat!

28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü

28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü Umut Vakfı, bu yıl "Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü" törenini yapmayacak

YAZARLAR

Salih Daldaban Salih Daldaban
Gelişmemişlik, Türkiye'nin kaderi değildir
Orhan Kara Orhan Kara
Fındık Sektöründe Son Durum - 11
Nurullah Aydın Nurullah Aydın
ABD - TÜRKİYE Antlaşmaları
Görman Hesler Görman Hesler
Sessiz Köyde Bayramlaşma
Deniz Tüfekçi Deniz Tüfekçi
Of 05...
Mualla Yassıbaş Mualla Yassıbaş
Ömrün, Bayraktır Senin ...!
Nihat Öztürk Nihat Öztürk
Görele'nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu
Ayla Gürel Ayla Gürel
Al Yüreğin Senin Olsun
Mustafa Elveren Mustafa Elveren
Türbelerde Eş, Aş, İş, Para... Dileyenler
Cinsel Bilgiler Cinsel Bilgiler
Mastürbasyonun beş 'faydası'
Ali Dursun Ali Dursun
At Sahibine Göre Kişner
Misafir Kalem Misafir Kalem
Devletin dönüşümü için stratejik adımlar atılıyor
Temel Demirer Temel Demirer
Halkın Soytarısı Dario Fo "Tiyatro'nun Büyücüsü'ydü"
Güldeste Güldeste
2017 Fitre ne kadar?
Ozan Mecburi Ozan Mecburi
Kuşçulu'ya Gel
Avukat Avukat
Vatandaşlıktan Çıkarılma
Dursun Arık Dursun Arık
Yüreğiniz sızlıyor mu?
Hilmi Taşkın Hilmi Taşkın
Yanlış Sözler, Yanlış Davranışlar
Esma Şeref Esma Şeref
Yüzü Ay Gibi Aydınlık : MAH-İ PEYKER
Esfender Korkmaz Esfender Korkmaz
Demokrasiyi tıkayanlar
İ.Hakkı Pekin İ.Hakkı Pekin
Psikolojik harekatın hedefi
Mehmet Patan Mehmet Patan
Kadın olmak zor...
Birgül Hakan Birgül Hakan
Ali Demirsoy,Siz Bilenlerden Olun!
Pervane Şem Pervane Şem
İş Hayatımızın Yoğunluğu ve Yaşantılarımız
Mehmet Bektaş Mehmet Bektaş
Kurtuluş savaşının örtülü ideolojisi;Laik Cumhuriyet
Korkut Boratav Korkut Boratav
Türkiye,AKP İktidarından Nasıl Kurtulur?
İlkay Karaca İlkay Karaca
3 Aralık reklam günü
Ozan Gezgini Ozan Gezgini
Viran olmuş bizim eller perişan
Erman ERGÜL Erman ERGÜL
Ölünün üstüne mi gidiyorsunuz?
Bahri Yiğit Bahri Yiğit
Yolculuğum ve ben Berlin

Tüm Yazarlar İçin Tıklayınız..

GÖRELE ' DE HAVA DURUMU

GIRESUN

RÖPORTAJ

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

ARŞİVLEN HABERLER

Arama
ssssssssssssssssssssssssssssssssssss