Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat
07 Eylül 2016, 01:39

Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat

Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar

Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar

Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar ile ilgili İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle:

 Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

-Veteriner Sağlık Raporu veya Nakil Beyannamesi olmayan,

-Kulak Küpesi ve Pasaportu  bulunmayan,

-Çok zayıf olan,

-Gebe ya da yeni doğum yapmış olan,

-Yüksek ateşi, öksürük, nefes darlığı, kanlı ishal ve pis kokulu burun akıntısı olan,

-Kılları karışık ve mat halde olan ve bakışları ve dış görünümü canlı olmayan,hayvanların satın alınmaması gerekmektedir.

Kurbanlık hayvanlarda temel husus, organların noksan ve işlevsiz olmamasıdır. Hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu,  kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olmamalıdır.

Kurbanlık büyükbaş havyanlar (sığır ve manda)  2  yaşını doldurmuş olmalıdır.  2 yaşına ulaşan hayvanlarda kalıcı ön kesici dişler büyümüştür (ancak hayvanın beslenme biçimine bağlı olarak bazen kalıcı ön kesici dişler geç çıkabilmektedir ).

Kurbanlık küçükbaş hayvanlar da  (koyun ve keçi)  1 yaşını doldurmuş olmalıdır (ancak altı ayını doldurmuş olan kuzu, annesinden ayırt edilemeyecek kadar gelişmiş ve semiz ise kurban edilebilir. Oğlak için bu istisna geçerli değildir, yani keçi türü hayvanların 1 yaşını doldurması gereklidir).

Kurban Hizmetleri Tebliği kapsamında; Kurban bayramı öncesi ve bayram süresince konuyla görevli ilgili kurumlarla birlikte kontrol ve denetim çalışmalarına yoğun şekilde devam edilecektir.

Kurbanlık hayvanların sağlığı veya yaşı konusunda tereddüte düşüldüğü durumlarda Giresun Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından hayvan pazarlarında ve kesim yerlerinde görevlendirilen personellerden yardım istenilmelidir.

Ayrıca Bakanlığımızca kulak küpe sorgulaması yapmak maksadıyla faaliyete geçirilen https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ linkinden satın alınacak hayvanın kulak küpe numarası yazılarak tür, ırk, yaş ve cinsiyet bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Kurban olarak kesilen hayvanların Hayvan Kayıt  Sisteminden (HBS) kayıtlarının düşülebilmesi için büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sarı renkli ve numaralı kulak küpelerinin kesim yerindeki görevlilere, Belediyelere, Muhtarlıklara veya kurban bayramından sonra İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize teslim edilmesi gerekmektedir.

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü

Haberi Ekleyen: Görman Hesler

Bu haber 910 defa okunmuştur.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel

Af Yasası Çıktı

Af Yasası Çıktı Yaklaşık 100 bin kişi tahliye olacak.

Yaşasın 8 Mart

Yaşasın 8 Mart Bize diyorlar ki,

Ad/Soyadını değiştirmek isteyenler 1 hafta kaldı

Ad/Soyadını değiştirmek isteyenler 1 hafta kaldı Ad ve soyadlardaki yanlış yazımlar mahkeme kararı olmaksızın değiştirilmesi süreci devam ediyor.

23 Nisan Sadece Tören Değildir

23 Nisan Sadece Tören Değildir Çocukların Yaşadığı Ağır Sorunlara Kalıcı Çözümler Üretilmelidir!

İşte referandumun oy pusulaları

İşte referandumun oy pusulaları Türkiye'de ise seçmenler 16 Nisan'da sandık başında olacak.

GÖRELE ' DE HAVA DURUMU

GIRESUN

RÖPORTAJ

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

ARŞİVLEN HABERLER

Arama
ssssssssssssssssssssssssssssssssssss