Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Görele’li doktordan devrim gibi tedavi


Açıklama: Görele Soğukpınar Köyünden Öğr. Üyesi Dr. Tolgahan Kuru'dan devrim niteliğinde tedavi
Kategori: Yöreden
Eklenme Tarihi: 26 Kasım 2019
Geçerli Tarih: 22 Ekim 2021, 16:22
Site: Görele Sol Platformu
URL: http://www.gorelesol.com/haber_detay.asp?haberID=26879


Görele’li doktordan devrim gibi tedavi

Görele Soğukpınar Köyünden  Öğr. Üyesi  Dr. Tolgahan Kuru'dan devrim niteliğinde tedavi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi’nde, kireçlenme tedavisi için bir süredir yepyeni bir yöntem uygulanıyor.

Kireçlenme problemi görülen dizde, rutinin dışında dizi kurtarıcı, protezsiz ve ağrısız bir tedavi yöntemi kullanan Ortopedi ve Travmatoloji Doktorlarından Öğr. Üyesi Dr. Tolgahan Kuru ile Öğr. Üyesi  Dr. Ali Bilge, yöntemin ayrıntılarını bizimle ile paylaştı.

Türkiye genelinde yalnızca birkaç hastanede uygulanan yöntem, ÇOMÜ hastanesinde şimdiye kadar 30’a yakın hastaya uygulandı.

Çanakkalelilerin kronik problemlerinden biri olan kireçlenme için hastaların istisnasız hepsi, protez yerine dizi kurtaran yöntemden oldukça memnun… 

Türkiye’de, 45 yaş üstü pek çok insanın en büyük ve en ağrılı problemi olan kireçlenme için yeni yöntemler uygulanmaya devam ediyor. Son dönemde ise vidalı ve plaklı tedavi yöntemlerinin yanı sıra hem masraflı hem ağrılı protez ameliyatını da rafa kaldıran bir yöntem uygulanmaya başlandı.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi de hastaların yaşam kalitesini artıran bu yeni yöntemi uygulayan klinikler arasında başı çekiyor.

Uyguladıkları yeni yöntemle şimdiye kadar 30 hastanın yaşam kalitesini artıran doktorlar, tedavi yöntemini ve sürecini gazeteniz Gündem’e anlattı.

45 YAŞ ÜSTÜ HERKESİN PROBLEMİ: KİREÇLENME

Belli bir yaş üstündeki çok insanda meydana gelen kireçlenme sorununu ve tedavi yöntemlerini anlatarak konuşmasına başlayan ÇOMÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Doktorlarından Öğr. Üyesi Dr. Tolgahan Kuru, “Özellikle bayanlarda 45 yaş sonrası kireçlenme olur. Bu neredeyse herkesin problemidir. Bu kireçlenme de diz ekleminde olur ve dizimizin iç tarafından başlar. Eklemin bir aralığı var ve bu aralık iç taraftan daralmaya başlıyor. Daralma başladığında kireçlenme hızlı bir şekilde ilerliyor. Buna da ek tedavi öneriliyor. İç tarafta ilerlemeye başladığı vakit, bazı ilaçlar uygulanıyor. Etkileri hala soru işareti olan dizin içerisinde, enjeksiyonlar, steroidler gibi fizik tedavinin yaptığı bazı tedaviler var ama bunları devlet ödemiyor. Zaten bu tedaviler çok da işe yaramıyor, geçici olarak hastanın ağrısını kesiyor. Burada yapılacak işlem, protez ameliyatına gitmemesi için eklem aralığını müdahale edip genişletmektir.” dedi.

Çanakkale Gündem


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster