Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Kültür Birlikteliği


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazarları
Eklenme Tarihi: 08 Şubat 2018
Geçerli Tarih: 27 Kasım 2021, 14:09
Site: Görele Sol Platformu
URL: http://www.gorelesol.com/yazar.asp?yaziID=26806Giresun’da kültürel ve doğal özellikleriyle dikkat çeken festivallerin düzenleyicisi olan sivil toplum kuruluşları Can Akengin Kültür Merkezi’nde bir kültür birlikteliği sergilediler.

İlimizde ve çevremizde o kadar çok festival yapılıyor ki birinin ötekinden farkı yok.

Oysa festivallerin gerçek amacı bu değil. Hal böyle olunca da kültürel ağırlığı ve doğal özellikleri öne çıkarak festivaller daha dikkat çekici olmaya başladı. Onun için de bu buluşmanın önemi daha da bir anlam kazandı.

Bu birlikteliği Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği sağladı.

Peki, hangi festivaller bu sunumda yer aldılar?

Çanakçı Kuşdili Festivali, Tuz Ekim Festivali, Kar Festivali ve Yedi Değirmenler Tabiat Parkı bu buluşmada yer aldılar. Bu festivallerin Giresun için bir anlamı var. Giresun turizmi ve turizme bağlı ekonomik kalkınmaya yönelik bir değer olma anlamında çok şey ifade ediyorlar.

Kuşdili, bırakınız Türkiye’yi dünyada bile olmayan bir kültürel zenginlik. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu olan UNESCO tarafından nihayet koruma altına alındı. Çanakçı Kuşköy’de yaşayanlar ıslıkla anlaşılabilir cümleler kuruyorlar ve bununla haberleşiyorlar.

Kuşdili Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek ve Kuşköy’den gelenler bununla ilgili bir sunum yaptılar. Islıkla haberleşmeyi örneklerle anlattılar.

Tuz Ekim Festivali de yörede kültürel anlamı olan etkinliklerden birisi. 500 yıllık bir halk anlatısının kültürümüze kazandırılmasına yönelik bir etkinlik. Sadece tuz ekimi değil, yine yörede anlatılan peynirden cami yapma ve dumanda kayık yüzdürmeyi de günümüze taşıyan bir canlandırma olayı…

Bu anlatılara bölgenin değişik yerlerinde rastlansa da Çaldağ’da ete kemiğe bürünüyor artık. Baltama Platformu Başkanı İbrahim İlyasoğlu bu oluşumun başını çeken isimler arsında yer alıyor. Konuşmasında da festivallerin kültürel boyutunu vurguladı.

Yöresel kıyafetler giyen sanatçı Ayşe Karaçam ve şair Zehra Kemaloğlu Öztürk temsili olarak tuz ektiler.

Giresun’umuzun gizli hazinelerinden birisi de Yedideğirmenler Tabiat Parkı.

Çoğu Giresunlunun bile bilmediği bu doğa harikası yer Espiye’de bulunuyor. İlçeye 28 Km… 103 hektarlık bu alanda aynı su üzerinde yer alan yedi değirmen var. Altı tanesi halen kullanılıyor.

Tarihi kaleler, Cenevizlilerim maden öğüttüğü değirmen, kemer köprüleri yürüyüş yolları, mağaralar, şelaleler ve masalımsı bir görünümle büyülüyor insanı Yedideğirmenler Tabiat Parkı.

Espiye Yeniköy Muhtarı İsmail Yıldırım özetle bahsedebildi bu doğa harikası yerden. Gidip görmek gerekmez mi bir Giresunlu olarak!

Kültürel Birliktelik oluşumunda Yavuzkemal beldesi de Kar Festivaliyle yer aldı. Belediye Başkanı Abdullah Önal ve Yavuzkemal Turizm Derneği Başkanı Salih Önal turizmi on iki aya yaymak için kar festivali düzenlediklerini anlattılar.

Beldeye ulaşımın kışın da çok kolay olduğunu vurgulayarak doğal özellikleriyle öne çıkan bu festivale katılımın kolay olduğunu söylediler.

Günün en ilgi çekici ayrıntısı ise ısırgan ipliğinden örülen çoraplar oldu.

Özellikle Çaldağ yöresinde, bahçelerde yetişen ısırgan bitkisinin dış kabuğu soyuluyor, dövülüyor, yün tarağında tarandıktan sonra eğircekle iplik haline getiriliyor ve bu ipliklerden de çorap örülüyor.

Giresun Kültür Sanat ve Turizm Derneği özellikle kültür ve doğa ağırlıklı bu dört farklı festivalin temsilcilerini bir araya getirmekle çok önemli bir iş yapmış oldu. Devamını onlar getirecekler.

Bu, hem yöreleri için hem de Giresun için çok önemli bir gelişme olacak. 


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster