Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster


Onur ödülü verilecek


Açıklama: Kadir İnanır'a 21.Türkiye Almanya Film Festivalinin Onur Ödülü verilecek
Kategori: Kültür-Sanat-Edebiyat
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2016
Geçerli Tarih: 04 Aralık 2022, 00:51
Site: Görele Sol Platformu
URL: http://www.gorelesol.com/haber_detay.asp?haberID=22518


ONUR ÖDÜLÜ VERİLECEK

Kadir İnanır’a 21. Türkiye Almanya Film Festivali’nin Onur Ödülü verilecek

4 – 13 Mart 2016 tarihleri arasında Türkiye Almanya Film Festivali, sinefilleri 21. kez Nürnberg’e davet ediyor. 2016 yılının programının hazırlanması son hızla devam ediyor.

Heyecanla beklenen programın önemli bir parçası olan Onur Ödülü’nün sahibi belirlendi. Festival, 2016 yılında Türkiye sinemasının efsane oyuncusu Kadir İnanır’a Onur Ödülü takdim edecektir.

Onur Ödülü: Kadir İnanır

Sanatını çağları aşarak sürekli olarak geliştiren ve kariyerinin tüm evrelerinde sinema izleyicisini kendisine hayran bırakan sanatçı nadir bulunur.

Kadir İnanır kuşkusuz bu ender sanatçılardan biridir; Almanya’da Mario Adorf, İtalya’da Marcello Mastroianni’nin olduğu gibi.

Kitleleri oyunculuğu ile büyüleyebilmesi, özel hayatında ve üstlendiği rollerle önemli toplumsal ve siyasi konulara değinmesi, Kadir İnanır’ı birçok neslin ve kesimin idolü haline getirmiştir.

Kadir İnanır 1968 yılında ilk kez kamera karşısına çıktıktan sonra kariyerinde hızla yükselmiştir. 182 sinema filmi ve 11 dizinin başrolünü üstlenen oyuncu, Türkiye sinemasında gişe başarısının teminatı olmuştur her zaman. Kadir İnanır’ın kariyeri nitelikli sinema sanatının, aydınlatmanın ve eğlencenin birleşimi olarak tanımlanabilir. Ataerkil toplumu veya sınıf çatışmalarını konu eden birçok toplumsal siyasi filmde oynayan İnanır, Özellikle Atıf Yılmaz, Şerif Gören veya Ömer Kavur ile çalışmaları ile Türkiye’nin siyasi nitelikli sinemasında etkin olmuştur.

Türkiye Almanya Film Festivali, oyuncu Kadir İnanır’a sanatı ile Türkiye sinemasının gelişmesine etkin katkısı ve yaşam boyu başarısı için Onur Ödülü’nü vermektedir.

Kadir İnanır’a Onur Ödülü 4 Mart’ta Tafelhalle Nürnberg’de gerçekleşecek olan açılış galasında takdim edilecektir. 5 Mart’ta Künstlerhaus K4’te “Karılar Koğuşu” filminin gösteriminin ardından ise seyirciler ile söyleşiye katılacaktır.

Festival’de Kadir İnanır Etkinlikleri:

04.03.2016, 19:00 Açılış Galası ve Kadir İnanır’a Onur Ödülü’nün takdimi

05.03.2016, 18:00 Film: Karılar Koğuşu (Yönetmen: Halit Refiğ, TR, 1990)

20:30 Kadir İnanır ile Söyleşi

Haber : Ayten Akyildiz ayten.akyildiz@fftd.net


Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat | Resimleri Göster