Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çavuşlu'da Zehirli Atık Tepkisi
19 Şubat 2018, 18:00

Çavuşlu'da Zehirli Atık Tepkisi

Çavuşlu'da siyanürlü atık döküldüğü iddiaları belde halkının tepkilerine neden oldu.

GİRESUN'UN ÇÖPÜ YETMEZMİŞ GİBİ, TRABZON'UN ZEHİRLİ TOPRAKLARI'DA ÇAVUŞLUYA DÖKÜLÜYOR!

Görele’nin Çavuşlu beldesindeki Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne siyanürlü atık döküldüğü iddiaları belde halkının tepkilerine neden oldu.

Çavuşlu Belde halkının içme suyu ihtiyacını karşıladığı su kuyularının bulunduğu dere kenarına döküldüğü iddia edilen siyanürlü atık maddelerin yöre insanın hayatını tehlikeye attığı ileri sürüldü.

Belde halkının sağlığı ve selameti için yetkililerden yardım isteyen Çavuşlu Belde Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bizim asıl sorunumuz Çavuşlu Taşocağı mevkiinde Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde 2010 yılından bu tarafa büyük bir mücadele verdik. 2 sefer mahkeme kazandığımız halde Ordu İdare Mahkemesi ve Danıştay 14. Daire Başkanlığı’nın vermiş olduğu karara istinaden beldemize açılan çöp tesisini mühürlememize rağmen çalışmalar hala devam ediyor. Çöp alanına atıkların dökülmeye devam etmesine rağmen bizim mahkememiz de hala devam ediyor. Şu anda sonucun ne olacağı belli değil. Ben yetkili mülki amirlerimizden halkın sıhhatini ve selametini düşünerek bu konuyla ilgilenmelerini bekliyorum. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi birde Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde siyanürlü atık dökülmeye başlandığını duymam beni ve belde halkını tedirgin etmeye başladı. Bu siyanürlü malzemenin çok büyük tehlikesi olduğunu, yağmurlu havalarda sızan sızıntıların çöp tesisinin hemen yanından akan derenin suyuna karıştığını ve bu dere kenarında belediyenin içme su kuyularına alınan suya karıştığı bilgisi bulunmaktadır. Suyumuz çöp sızıntılarından dolayı kirleniyordu. Şimdi bir de siyanürlü atığında buraya dökülmesi ne derece doğrudur. Devlet yetkililerimizden bu konuyla ilgilenip buradan numuneler alarak bize bildirilmesini ve bu tesisin kapatılmasını istiyoruz. Çünkü burası bu tür atıkların atılmasına müsait değil” ifadelerini kullandı.

Haber : Bekir ÖZTÜRK - Foto : Murat ÖZARSLAN

ÇAVUŞLU; ALENEN ÖLÜME TERK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Giresun'un Görele ilçesi Çavuşlu beldesindeki katı atık bertaraf tesisine kimyasal atıklarının dökülmesi, kentte tartışmalara neden oldu. Atığın siyanür karışımı bir kimyasal olduğunu öne süren yöre halkı, tedirginlik yaşadıklarını belirterek, atıkların dökülmesine ilişkin kayda aldıkları görüntüleri yetkililere iletip, konunun incelenmesini istedi. Giresun Valiliği’nce konuya ilişkin yapılan açıklamada atıkların zararlı olmadığı belirtildi.

Kent merkezine 65 kilometre uzaklıktaki Görele ilçesinin Çavuşlu beldesinde, 2015 yılının Kasım ayında bölgelerden katı ve sıvı atık kabulüne başlayarak düzenli depolamaya geçen Çavuşlu Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne kimyasal atıklarının dökülmesi, yöre sakinlerini tedirgin ediyor. Trabzon’da faaliyet gösteren özel bir şirkete ait bakır madeninin siyanür karışımı kimyasal atıklarının kamyonlar aracılığıyla beldedeki çöp depolama alanına döküldüğünü öne süren yöre sakinleri, bahse konu atıkların madenden alınarak çöp depolama alanına boşaltılma anını cep telefonu kamarasıyla kayda aldı. Bölgedeki su ihtiyacının karşılandığı su kuyularının bulunduğu alanda yer alan çöp depolama tesisine döküldüğü iddia edilen kimyasal atıklara ilişkin görüntüleri vatandaşlar, yetkili mercilere ileterek, konunun incelenmesini istedi.

ÇÖP SULARI İÇME SUYUNA KARIŞIYOR

MHP’li Çavuşlu Belde Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, belde halkının sağlığı için endişe duyduklarını belirterek yetkililerden konuyla ilgili yardım istedi. Aslan, bahse konu çöp depolama alanı için mücadele verdiklerini ifade ederek, “2017 yılından bu yana, bu alan için büyük bir mücadele verdik. Burası karayolları tarafından Karadeniz Sahil Yolu yapılırken kullanılan bir taş ocağıydı. Bu alana bir katı atık tesisi yapımına karar verilince, biz buna karşı çıktık. Bu olayı yargıya taşıdık. İki kez mahkemeyi kazandığımız halde, çöp tesisini mühürlememize rağmen çalışmalar hala devam ediyor. Biz buraya eski parayla 3.5 trilyon ceza yazdık. Bu cezayı da Bölge İdare Mahkemesi iptal etti. Bu atık tesisinin yanında bir dere akıyor ve bu dere üzerinde bizim içme su kuyularımız var. Yağmurlu havalarda çöp sızıntıları derenin suyuna karışıyor ve bu dereden belediyenin içme suyu kuyularına geliyor. Biz bu kuyulardan 7 tane mahalleye 70 kilometre hattan su veriyoruz. Ben yetkili mülki amirlerimizden halkın sıhhatini ve selametini düşünerek bu konuyla ilgilenmelerini bekliyorum”' dedi.

CUMHURBAŞKANI'NA MEKTUP YAZDIM

Son zamanlarda Trabzon'da bir madenden alınan cüruf maddesinin de beldedeki çöp tesisine döküldüğünü öne süren ve konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdığını anlatan Başkan Arslan, şunları söyledi:

“Bize gelen şikâyetlerde bu maden cürufu içersinde kanserojen yapan madde olduğu söyleniyor. Biz de bu konuda gerekli incelemeyi yaparak bazı raporlar tuttuk. Gerekli yerlere müracatımızı yaptık. Bu maden cürufunu Trabzon'da dökecek bir yer bulamadılar da mı buraya getiriyorlar anlamadık. Daha önce de bu maddeyi Şebinkarahisar'da bir alana döküyorlarmış, buradaki vatandaşlar isyan edince, şimdi bizim buraya getiriyorlar. Şimdi de bizi zehirliyorlar. Devlet yetkililerimizden bu konuyla ilgilenip buradan numuneler alarak bize doyurucu bir şekilde bildirilmesini ve bu tesisin kapatılmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanımıza hitaben bu konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Solu'ya bir mektup verdim. Mektupta 'Cumhurbaşkanım, bu çöp tesisini görseniz, bunu buraya yapanları buraya gömersiniz' dedim. Ama ne yaptıysak, elimiz kolumuz bağlandı, sesimizi duyuramadık. Biz bu çöp tesissiden ilçe halkı olarak çok rahatsızız. Bir an önce yeklilerin buraya bir çözüm üretmelerini bekliyorum."

‘BURAYA ZEHİR DÖKÜYORLAR’

Belde sakini Rıza Keskin de Trabzon'da bir madenden çıkan atıkların, çöp depolama alanına döküldüğünü iddia ederek şöyle konuştu:

“Burası mahkeme tarafından iki kere mühürlenmiş bir tesis. Burası katı atık tesisi olarak geçiyor, ama buraya her şey dökülüyor. Buraya kimyasal, tıbbi atık ve cüruf bile dökülüyor. Buraya bir bakır madenin cürufu dökülüyor ve bu maddenin içinde kanserojen madde olan siyanür olduğunu öğrendik. Bununla ilgili de araştırmasını belde sakinleri olarak biz yapıyoruz. Trabzon'da bir madenden çıkan ve özel idareye ait kamyonların getirdikleri bu cürufu Çavuşlu beldemizdeki bu çöp depolama alanına döktüğünü tespit ettik. Buraya zehir döküyorlar. Daha önceleri de yetkililer tıbbı atıkları da dökmedik demişlerdi, biz tespit ettik, döküyorlar. Bu maden cürufunu da dökmüyoruz dediler, döküyorlar. Eğer siyanür iddiaları doğruysa, resmen burada yaşayan insanları zehirliyorlar. Biz de bu olayı ispatlamak için belde sakinleri olarak var gücümüzle olayı üzerine gidiyoruz.”

‘TEDİRGİNLİK YAŞIYORUZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konu hakkında hazırlayacakları dosyayı ileteceklerini vurgulayan Keskin, şöyle konuştu:

“Bizim en büyük endişemiz bu çöp depolama alanı yanından gecen derenin üzeride bulunana belediyeye ait içme su kuyuları. Bu kuyulardan binlerce kişi su içiyor. Bu cürufun suyu dereyle birlikte su kuyularımıza gidiyor, bu bizi çok endişelendiriyor. Bazı yetkililer buradan gelip numune aldılar, biz o numuneleri nereden adlıklarını merak ediyoruz. Biz bağımsız denetçilerin gelip burayla ilgili tespit yapmasını istiyoruz. Yaptığımız araştırmada bu cürufu Giresun ili Çavuşlu beldesinden başak bir yerin almadığını öğrendik bu da bizi daha tedirgin etti. Burada tesisin altına boru döşendi ve bu borular dereye bırakıldı. Bir de buradaki pis su havuzundan bir boru döşenerek pis suyun direk denize döküldüğünü de tespit ettik. Biz Cevre ve Şehircilik Bakanlığı'na da ulaştık ve gördük ki burayla ilgili onların eline ulaşan bir bilgi yok. Dolaysıyla Ankara'daki yetkililerin buraya cüruf döküldüğünden de haberi yok, Cumhurbaşkanın da haberi yok. Biz kendisine bir dosya sunup konuyu ileteceğiz''

GİRESUN VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Giresun Valiliği de konuyla ilgili iddialar ve yöre sakinlerince yapılan başvuru üzerine yazılı açıklamada bulundu. Atıkların zararlı olmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Çavuşlu beldesinde bulunan katı atık bertaraf tesisinde düzenli depolanmakta olan katı atıkların koku yaymaması amacıyla günlük olarak üzerinin toprakla örtülmesi gerektiğinden ve tesisin civarının tamamen taş ocağı olmasından dolayı bu toprak temin edilememektedir. Bu olumsuzluğun giderilmesi ve katı atıkların üzerinin toprakla örtülmesi amacıyla, katı atık birliğine hiçbir maliyeti olmadan Trabzon ilinden serbest toprak getirilmektedir. Bahsedildiği gibi bu topraklar siyanür içermeyen serbest topraklardır. Siyanür genellikle altın madenlerinde, altın madeninin zenginleştirilmesinde kullanılmaktadır. Bölgemizde ise en yakın altın madeni Gümüşhane ilinde bulunmaktadır. Bahse konu serbest toprak siyanür içermediği gibi, dere kenarında herhangi bir yerde stoklanmadığından, sızdırma da söz konusu değildir.''

VALİLİKTEN JET HIZINDA SİYANÜR AÇIKLAMASI!

Giresun İlimiz Görele İlçesi Çavuşlu Beldesinde bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisine  siyanürlü atık döküldüğüne ilişkin basında yer alan iddialar üzerine. kamuoyunu bilgilendirmek adına bir açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur.

Söz konusu haberde; Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne siyanürlü atık dökülmeye başlandığı, bu durumun belde halkını tedirgin ettiği, bu siyanürlü malzemenin çok büyük tehlikesi olduğu, yağmurlu havalarda sızan sızıntıların çöp tesisinin hemen yanından akan derenin suyuna karıştığı, bu dere kenarında da belediyenin içme suyu kuyularının bulunduğu ve içme sularının çöp sızıntılarından dolayı kirlendiği iddia edilmektedir.

Çavuşlu Beldesinde bulunan Katı Atık Bertaraf Tesisinde düzenli depolanmakta olan katı atıkların koku yaymaması amacıyla günlük olarak üzerinin toprakla örtülmesi gerektiğinden ve tesisin civarının tamamen taş ocağı olmasından dolayı bu toprak temin edilememektedir.

Bu olumsuzluğun giderilmesi ve katı atıkların üzerinin toprakla örtülmesi amacıyla, Katı Atık Birliğine hiçbir maliyeti olmadan Trabzon İlinden serbest toprak getirilmektedir. Haberde bahsedildiği gibi bu topraklar siyanür içermeyen serbest topraklardır. Siyanür genellikle altın madenlerinde, altın madeninin zenginleştirilmesinde kullanılmaktadır. Bölgemizde ise en yakın altın madeni Gümüşhane İlinde bulunmaktadır. Bahse konu serbest toprak siyanür içermediği gibi dere kenarında herhangi bir yerde stoklanmadığından, sızdırma da söz konusu değildir.

Getirilen serbest topraklarda çevre kirliliğine neden olacak herhangi bir olumsuzluk bulunmamasına rağmen, halkımızın bu konuda hassasiyet göstermesinin akabinde jandarma ve birlik personellerimizce buralardan toprak numunesi alınarak, analizlerinin yapılması maksadıyla ilgili kurum olan TÜBİTAK’a iletilmiştir. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz teknik personelleri de 19 Şubat Pazartesi günü söz konusu yerlerden numune alımı gerçekleştireceklerdir.

Basında yer alan haberlerde bahsedildiği gibi nakledilen serbest toprağın siyanür içerdiğine ve dereye stoklanıp karıştığına dair herhangi bir veri mevcut olmayıp, tamamı iddiadan ibaret olup, bu iddialar da halkımızın doğru bilgiye sahip olması ve tereddütlerinin giderilmesi için  resmi kurumlarımız tarafından numuneler alınarak incelenmektedir.

Numune analizleri sonuçlanır sonuçlanmaz, sonuçlar kamuoyuyla bilahare paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Giresun Valiliği Basın Yayın

Haberi Ekleyen: Ali Dursun

Bu haber 2044 defa okunmuştur.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Görele

MHP ilçe Başkanlığına aday oldu

MHP ilçe Başkanlığına aday oldu Kazım Emanet MHP Görele ilçe başkanlığına aday oldu

Görele'ye yeni Kaymakam atandı

Görele'ye yeni Kaymakam atandı Ermiş gitti Özdemir geldi

Ali Dursun Görele’ye Geliyor

Ali Dursun Görele’ye Geliyor Görele’li gazeteci Ali Dursun bugün Görele’ye hareket ediyor.

Güler Yücel vefat etti

Güler Yücel vefat etti Can Yücel'in eşi Güler Yücel 85 yaşında hayatını kaybetti.

Görele'de ‘#Fındık Bank#’ dolandırıcılığı

Görele'de ‘#Fındık Bank#’ dolandırıcılığı Aldıkları emanet fındıkların paralarıyla ortadan kayboldu.

GÖRELE ' DE HAVA DURUMU

GIRESUN

RÖPORTAJ

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

ARŞİVLEN HABERLER

Arama
ssssssssssssssssssssssssssssssssssss