Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sağlıkta AKP'nin yalan rüzgarı
01 Haziran 2015, 20:38

Sağlıkta AKP'nin yalan rüzgarı

Türk Tabipleri Birliği yayın organı Tıp Dünyası Gazetesi'nin çalışmasıyla AKP'nin sağlıkta sürdürdüğü yalan rüzgarı gözler önüne seriliyor.

SAĞLIKTA YALANLAR VE GERÇEKLER

SAĞLIKTA ON ÜÇ YILDIR DEVAM EDEN BİR “YALAN RÜZGÂRI”NI İZLİYORUZ.

GÛYA; SAĞLIK “REFORMU” YAPILDI.

GÛYA; HER ŞEY DÜZELDİ.

GÛYA; HERKES ÇOK MEMNUN.

GÛYA; SAĞLIKTA ÇAĞ ATLADIK.

OYSA,GERÇEKLER HİÇ ÖYLE DEĞİL.

*YALAN: HERKESİN SAĞLIĞI DOĞDUĞU GÜNDEN İTİBAREN EMİN ELLERDE.

*GERÇEK: ÖYLE DİYORLAR AMA; SAMSUN’DA İKİ BUÇUK AYLIK KÜBRA BEBEK AÇLIKTAN ÖLDÜ. “ALAMIYORDUM,MAMA BİLE ALAMIYORDUM. GÜCÜM YETMİYORDU” DİYORDU ANNESİ. KONYA’DA İSE KIRK GÜNLÜK “AYAZ BEBEK” SOĞUKTAN CAN VERDİ.

YAŞADIKLARI KERPİÇ EVİN PENCERESİNİN CAMLARI BİLE YOKTU.NAYLONLA ÖRTMÜŞLERDİ.

GAZETELER “SAĞLIK SKANDALI” HABERLERİYLE DOLU.

*YALAN: ARTIK HERKESİN GENEL SAĞLIK SİGORTASI VAR.

*GERÇEK: EVET, ADI “GENEL SAĞLIK SİGORTASI” AMA İŞSİZLİK SİGORTASINDAN YARARLANAMAYAN İŞSİZLER,SİGORTASIZ ÇALIŞANLAR,EMEKLİLİK İÇİN PRİM GÜNÜNÜ DOLDURUP YAŞA TAKILANLAR, KISMİ ZAMANLI ÇALIŞIP PRİMLERİ AYDA OTUZ GÜNDEN AZ YATANLAR, PRİMİNİ ÖDEYEMEYEN ESNAF VE SANATKÂRLAR,PRİMİNİ ÖDEYEMEYEN ÇİFTÇİLER,PRİMİNİ KENDİSİ ÖDEMESİ GEREKİP DE ÖDEYEMEYENLER,YANİ PRİM BORCU OLAN MİLYONLARCA YURTTAŞ SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYOR.

*YALAN: BÜTÜN HASTANELERİ SİGORTALILARA AÇTIK.

*GERÇEK: EVET; SİGORTALILAR, HEPSİNDE DEĞİLSE DE SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’YLA SÖZLEŞME İMZALAYAN ÖZEL HASTANELERDE TEDAVİ OLABİLİYORLAR.YALNIZ MİLYARLARCA LİRALIK FATURAYI ÖDEYEBİLMELERİ GEREKİYOR!

BU KADAR PARAYI ÖDEME GÜCÜ OLMAYAN VATANDAŞLAR SİGORTALI OLSA BİLE ÖZEL HASTANENİN KAPISINDAN İÇERİ GİREMİYOR.

*YALAN: HASTANELERDE REHİN KALMA AYIBINA SON VERDİK.

*GERÇEK: HASTANELER FATURAYI ÖDEYEMEYEN HASTALARI ARTIK REHİN ALMIYOR. HASTAYA SENET İMZALATILIYOR, SONRA İCRA MEMURLARI GELİYOR.ÖDEYEMEYENLERE DE HAPİSANE YOLU GÖRÜNÜYOR. BU ŞEKİLDE HASTANE BORCU OLAN VATANDAŞ SAYISI O KADAR ARTTI Kİ, HÜKÜMET SEÇİM ÖNCESİ HASTANE BORÇLARINA AF GETİRMEK ZORUNDA KALDI.

*YALAN: BİZ GEREKLİ DÜZENLEMELERİ YAPTIK AMA DOKTORLAR HASTALARA İLGİ GÖSTERMİYOR, YETERLİ SÜRE AYIRMIYOR.

*GERÇEK: TELEFONLA RANDEVU SİSTEMİNDE HASTAYA AYRILAN SÜRE ON DAKİKAYI BİLE BULMUYOR. RANDEVUSUZ HASTALAR DA EKLENİNCE HASTA BAŞINA DÜŞEN TOPLAM SÜRE BEŞ DAKİKAYA KADAR İNİYOR.GÜNDE YÜZ,YÜZ ELLİ HASTA BAKMAYA ZORLANAN BİR DOKTOR HASTAYA NE KADAR ZAMAN AYIRABİLİR Kİ?

*YALAN: GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİNİ ÖDEYEMEYEN VATANDAŞLARIN PRİMLERİNİ DEVLET ÖDÜYOR.

*GERÇEK: YASAYA GÖRE AYLIK GELİRİ ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİNDEN FAZLA OLAN HER VATANDAŞ PRİM ÖDEMEK ZORUNDA. DEVLET, AYLIK GELİRİ 400 TL’NİN ÜZERİNDE OLAN HERKESİ ZENGİN KABUL EDİYOR. AYLIK 288 TL’YE KADAR GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ İSTİYOR. ÖDEYEMEYENLERİ HEM BORÇLU KAYDEDİYOR HEM DE SAĞLIK HİZMETİNDEN MAHRUM BIRAKIYOR.1 OCAK 2015-30 HAZİRAN 2015 DÖNEMİ İÇİN AYLIK GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM MİKTARLARI

KİŞİ BAŞI AYLIK GELİR GELİR ARALIĞI AYLIK GSS PRİM TUTARI

ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİNDEN AZ 0-400,50 TL DEVLET ÖDEYECEK

ASGARİ ÜCRETİN ÜÇTE BİRİNDEN ASGARİ ÜCRETE KADAR 400,50-1.201,50 TL 48,06 TL

ASGARİ ÜCRETTEN ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATINA KADAR 1.201,50-2.403 TL 144,18 TL

ASGARİ ÜCRETİN İKİ KATINDAN FAZLA 2.403 TL’NİN ÜSTÜNDE 288,36 TL

*YALAN: BÜTÜN ÇOCUKLAR KOŞULSUZ OLARAK GENEL SAĞLIK SİGORTASINDAN FAYDALANIYOR.

*GERÇEK: ANCAK 18 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLAR ANNESİNİN, BABASININ SİGORTASINDAN YA DA PRİM ÖDEMEDEN GENEL SAĞLIK SİGORTASINDAN FAYDALANABİLİYOR. 18 YAŞINI BİTİRMİŞ OLUP OKUMAYAN ÇOCUKLAR, LİSEDE OKUYUP 20 YAŞINI BİTİRMİŞ ÇOCUKLAR, ÜNİVERSİTEDE OKUSA DAHİ 25 YAŞINI BİTİRMİŞ ÇOCUKLAR ANNESİNİN,BABASININ SİGORTASINDAN FAYDALANAMIYOR. HİÇBİR

İŞTE ÇALIŞMASALAR,HİÇBİR GELİRLERİ OLMASA DAHİ AİLELERİ GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ ÖDEYEMEZLERSE SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYORLAR.

*YALAN: GENEL SAĞLIK SİGORTASI OLANLARA SAĞLIK HİZMETİ ÜCRETSİZ.

*GERÇEK: SAĞLIK HİZMETİ ALABİLMEK İÇİN GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMEK YETMİYOR. AYRICA, TELEFONLA RANDEVU ALIRKEN BAŞLAYIP MUAYENE ÜCRETİ, REÇETE BEDELİ, İLAVE ÜCRET, İSTİSNAİ SAĞLIK HİZMETİ DİYE DEVAM EDİYOR, TAM 12 KALEM “KATILIM PAYI” ÖDEMEK GEREKİYOR. ÇALIŞMA BAKANI’NIN AÇIKLADIĞINA GÖRE, 2014 YILINDA SADECE MUAYENE ÜCRETİ, İLAÇ VE REÇETE KATILIM PAYI OLARAK CEBİMİZDEN 3,5 KATRİLYON LİRA ÇIKTI.

(ÖZEL HASTANELERDE “İLAVE ÜCRET” ADIYLA ÖDETTİKLERİ HARİÇ.)

*YALAN: MUAYENE KATILIM SADECE 2 TL.

*GERÇEK: KANUN ÇIKARKEN ÖYLE YAZDILAR AMA GENEL SAĞLIK SİGORTASI’NIN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ DAHA İLK GÜN MUAYENE ÜCRETLERİNE ZAM YAPILDI.ARTIK DEVLET HASTANELERİNDE YAZILAN HER BİR REÇETE İÇİN 8 TL,ÖZEL HASTANELERDE YAZILAN HER BİR REÇETE İÇİN 15 TL MUAYENE ÜCRETİ ÖDENİYOR. ÜSTELİK,DAHA ÖNCE MUAYENE ÜCRETİ ÖDEMEYEN SSK’LI AKTİF ÇALIŞANLAR,YEŞİL KARTLILAR,KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLERİ İLE AİLE BİREYLERİ DE ARTIK ÜCRET ÖDEMEK ZORUNDALAR.

*YALAN:”BIÇAK PARASI”NI KALDIRDIK.

*GERÇEK: “BIÇAK PARASI” KALKMADI, ÖZEL HASTANELERDE “İLAVE ÜCRET”E DÖNÜŞTÜ.ÜSTELİK DE KASATURA PARASI OLDU. YÜZDE YİRMİYİ GEÇMEYECEK,DEDİLER; ÖNCE YÜZDE OTUZ, SONRA YÜZDE YETMİŞ, DAHA SONRA YÜZDE YÜZ,EN SON YÜZDE İKİYÜZ OLDU. ZATEN DENETLENMEDİĞİ İÇİN ÖZEL HASTANELER VATANDAŞLARDAN NE TUTTURABİLİRLERSE ALIYORLAR. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU’NUN VERİLERİNE GÖRE 2012 YILINDA ÖZEL HASTANELER SİGORTALI YURTTAŞLARDAN 14,5 KATRİLYON BIÇAK PARASI ALDILAR.

*YALAN: SAĞLIKTA BAŞVURU ORANI 8,2’YE ÇIKTI,HERKES İSTEDİĞİ GİBİ TEDAVİ OLUYOR.

*GERÇEK: EVET; YURTTAŞLAR SAĞLIK KURUMLARINA DAHA FAZLA MÜRACAAT EDİYORLAR AMA BU DAHA ÇOK TEDAVİ OLABİLDİKLERİNİ GÖSTERMİYOR.BUNUN EN AÇIK GÖSTERGESİ, ACİL SERVİSLERDEKİ İZDİHAM.TEDAVİ OLAMAYAN SOLUĞU ACİL SERVİSTE ALIYOR.77 MİLYON NÜFUSLU TÜRKİYE’DE BİR YILDA ACİL SERVİSLERE BAŞVURAN HASTA SAYISI 100 MİLYONUN ÜZERİNDE. İŞLERİN İYİ GİTMEDİĞİ ORTADA.ÜSTELİK,SÜREKLİ OLARAK HASTA SAYISININ ARTMASIYLA ÖVÜNEN YETKİLİLERE SORMAK LÂZIM: KİM HASTA EDİYOR BİZİ?

*YALAN: İLACIMI İSTEDİĞİM ECZANEDEN,ÜSTELİK % 80 UCUZA ALIYORUM.

*GERÇEK: SOSYAL GÜVENLİK KURUMU (SGK) BİRÇOK İLACI ÖDEME LİSTESİNDEN ÇIKARTTI. BU İLAÇLARIN PARASININ TAMAMINI VATANDAŞLAR CEPLERİNDEN ÖDÜYOR. ÜSTELİK, SGK HESAPLAMA YAPARKEN BENZER, EŞDEĞER İLAÇLARIN EN UCUZUNU ESAS ALIYOR, ARADAKİ FARK DA HASTALARIN CEBİNDEN ÇIKIYOR.BU DURUMDA; BİR SİGORTALININ ALDIĞI İLAÇ İÇİN ÖDEDİĞİ PARA O İLACIN FİYATINDAN BİLE DAHA FAZLA OLABİLİYOR.EDİRNE’DE, İLACINI BULAMADIĞI İÇİN SABIK ŞEHİRCİLİK BAKANI’NDAN YARDIM İSTEYEN KANSER HASTASININ UĞRADIĞI DİLENCİ MUAMELESİNİ DE UNUTMUYORUZ.

*YALAN: HÜKÜMETİMİZ İŞÇİ SAĞLIĞINA ÇOK ÖNEM VERİYOR,GEREKEN TEDBİRLER ALIYOR ANCAK BU İŞİN FITRATINDA ÖLÜM VAR.

*GERÇEK: SOMA, ERMENEK, ISPARTA, TORUNLAR, TUZLA, DAVUTPAŞA, OSTİM,KOZLU, …AKP DÖNEMİNDE EN AZ 14 BİN 500 İŞÇİ İŞ CİNAYETLERİNDE CAN VERDİ. İŞ CİNAYETLERİNİN SEBEBİNİN KADER, FITRAT DEĞİL, PATRONLARIN KÂR HIRSI OLDUĞUNU BİLİYORUZ.İŞ CİNAYETLERİNİN SORUMLUSU PATRONLAR VE İŞÇİ SAĞLIĞI, İŞ GÜVENLİĞİ KONUSUNDA GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAK YERİNE BU ALANI DAHA DA KONTROLSÜZ, DENETİMSİZ HALE GETİREN AKP İKTİDARIDIR.

*YALAN: TAŞERONDAN HİZMET SATIN ALIYORUZ, HEM UCUZ HEM DE KALİTELİ OLUYOR.

*GERÇEK: SAĞLIK BAKANLIĞI TAŞERON BAKANLIĞI’NA DÖNÜŞTÜ. TAŞERONLAŞMA İSE SAĞLIK HİZMETİNİN KALİTESİNİ DÜŞÜRÜYOR, HASTALARIN HAYATINI TEHDİT EDİYOR. 26 MAYIS 2009 GECESİ BURSA DEVLET HASTANESİ’NDE ÇIKAN YANGINDA SEKİZ HASTA HAYATINI KAYBETTİ. RAPORLAR YANGININ ÇIKIŞ SEBEBİNİ ORTAYA KOYDU;

RADYOLOJİ İHALESİNİ ALAN TAŞERON FİRMA YANGINA DAYANIKSIZ UCUZ KABLO KULLANMIŞTI. SAĞLIKTA TAŞERON UYGULAMASI MALİYETLERİ DÜŞÜRMÜYOR AMA HAYATLARI UCUZLATIYOR.

*YALAN: SAĞLIKTA YOLSUZLUKLARA SON VERDİK.

*GERÇEK: SAĞLIKTA YOLSUZLUKLAR BİTMEK BİR YANA KAT BE KAT ARTTI.EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN SON RAPORUNA GÖRE SAĞLIK SEKTÖRÜ YOLSUZLUKTA BİRİNCİLİĞİ GENE KİMSELERE KAPTIRMADI. 2013 YILINDAKİ İKİ YÜZ ELLİ SEKİZ YOLSUZLUK OPERASYONUNDAN ELLİ DOKUZU SAĞLIK ALANINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.AKP’Lİ SİYASETÇİLER YOLSUZLUĞA DOYMUYOR.SAĞLIK BAKANI’NIN RÜŞVETÇİ MÜSTEŞAR YARDIMCISI HÂLÂ KAYIP.

*YALAN: SAĞLIKTAKİ HEDEFİMİZİN ÖZELLEŞTİRME OLDUĞU İFTİRADIR.

*GERÇEK: AKP’NİN SAĞLIK “REFORMU”NDAN FAYDALANAN TEK KESİM ÖZEL HASTANE PATRONLARI OLDU. AKP DÖNEMİNDE SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN HASTANE SAYISI YÜZDE 10 ARTARKEN ÖZEL HASTANE SAYISI YÜZDE 102; SAĞLIK BAKANLIĞI’NIN YATAK SAYISI YÜZDE 13 ARTARKEN ÖZEL HASTANE YATAK SAYISI YÜZDE 207 ARTTI. ASIL BÜYÜK “PATLAMA” İSE HASTA MÜRACAATLARINDA GERÇEKLEŞTİ. SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA YÜZDE 153, ÖZEL HASTANELERDE YÜZDE 1.152 ARTIŞ OLDU. ARTIK HEPİMİZ ÖZEL HASTANELERE MAHKÛM HALDEYİZ.

YILLARA VE SEKTÖRLERE GÖRE HASTANELERE MÜRACAAT SAYISI

2002 2011 2012 2013 2002-2013 ARTIŞ

SAĞLIK BAKANLIĞI 109.793.128 254.342.943 260.974.401 277.485.135 %152,7

ÜNİVERSİTE 8.823.361 24.437.107 27.080.436 29.985.697 %239,8

ÖZEL 5.697.170 59.069.486 66.582.098 71.341.411 %1.152,2

TOPLAM 124.313.659 337.849.536 354.636.935 378.812.243 %204,7

*YALAN: SAĞLIKTA NE YAPIYORSAK VATANDAŞ İÇİN YAPIYORUZ.

*GERÇEK: SAĞLIK “REFORMU”NDAN EN ÇOK YANDAŞLAR NASİPLENİYOR.ÖZELLEŞTİRİLEN TEKEL’İN İSTANBUL UNKAPANI’NDA ALTIN KIYMETİNDEKİ BİNASI İLANSIZ, İHALESİZ YANDAŞ BİR ÖZEL HASTANE GRUBUNA DEVREDİLDİ,ŞİMDİLERDE PARA BASIYORLAR. BEZM-İ ALEM VALİDE SULTAN’IN FAKİR FUKARA, GARİP GUREBA İÇİN YAPTIRDIĞI “OSMANLI YADİGÂRI” VAKIF GUREBA HASTANESİ BİLE ÖZELLEŞTİRİLDİ.

(“PARANIN DİNİ İMANI OLMAZ!” DİYE BOŞUNA DEMEMİŞLER)

*YALAN: VATANDAŞLARIMIZA AMBULANS UÇAKLARIMIZLA HİZMET EDİYORUZ.

*GERÇEK: SAĞLIK BAKANLIĞI HAVA AMBULANSLARIYLA ÖVÜNÜYOR. OYSA 2014 ŞUBAT AYINDA VAN’IN GÜRPINAR İLÇESİ YALINCA KÖYÜ ÇELİ MEZRASINDA BİR BUÇUK YAŞINDAKİ MUHARREM BEBEK ZATÜRREDEN ÖLDÜ.YOLLAR KAPALI OLDUĞU İÇİN AMBULANS GİTMEDİ. BABASI, 16 KİLOMETRE BOYUNCA ÇOCUĞUNUN CENAZESİNİ ÇUVALLA SIRTINDA TAŞIDI. BİR AY SONRA SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU’NUN SEÇİM ÇALIŞMALARI İÇİN HAVA AMBULANSLARINI KULLANDIĞI ORTAYA ÇIKTI.

*YALAN: SAĞLIK HARCAMALARININ BÜYÜK BÖLÜMÜ DEVLET TARAFINDAN YAPILIYOR.

*GERÇEK: TÜRKİYE’DE 2012 YILINDA GERÇEKLEŞEN 72 MİLYAR 820 MİLYON TL TOPLAM SAĞLIK HARCAMASININ YÜZDE 79,5’U, 57 MİLYAR 892 MİLYON TL’Sİ KİŞİLER TARAFINDAN (PRİM ÖDEMESİ VE CEPTEN ÖDEME OLARAK) YAPILDI.KİŞİ BAŞINA YILLIK 1.009 TL OLAN SAĞLIK HARCAMASININ, 785 TL’Sİ KİŞİLERİN KENDİLERİ TARAFINDAN YAPILIRKEN,YALNIZCA 224 TL’Sİ DEVLET TARAFINDAN YAPILDI.

*YALAN: EN GENİŞ AŞILAMA PROGRAMI UYGULAYAN ÜLKELER ARASINDAYIZ.

*GERÇEK:  TÜRKİYEDE 2003-2008 DÖNEMİNDE YÜZ ÇOCUKTAN 81’İNİN BÜTÜN AŞILARI YAPILABİLİYORKEN, TAM AŞILI ÇOCUKLARIN ORANI, 2008-2013 DÖNEMİNDE YAKLAŞIK %9 AZALARAK YÜZ ÇOCUKTAN ANCAK 74’ÜNÜN AŞILARI YAPILABİLMİŞTİR. BAŞKA BİR İFADEYLE; SON BEŞ YILLIK DÖNEMDE TAM AŞILI ÇOCUKLARIMIZIN ORANI AZALDI.

*YALAN: KIZAMIĞIN KÖKÜNÜ KAZIDIK.

*GERÇEK: ESKİ SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ SIK SIK SÖYLERDİ. OYSA KIZAMIK,TÜRKİYE’DE ÜÇ YILDIR SALGIN HALİNDE. DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NÜN (DSÖ) VERİLERİNE GÖRE ÜLKEMİZDE 2011 YILINDA 111, 2012 YILINDA DA 698 KIZAMIK HASTALIĞI SAPTANDI. TÜRKİYE, DSÖ’YE ÜYE 194 ÜLKE ARASINDA 2012 YILINDA KIZAMIĞIN EN SIK SAPTANDIĞI 52.ÜLKE KONUMUNDAYDI.2013 YILINDA YAKLAŞIK 8 000 VAKAYLA TÜRKİYE KIZAMIKTA AVRUPA ŞAMPİYONU,DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU. SAĞLIK BAKANLIĞI SUSKUNLUĞUNU KORUYOR.

*YALAN: BEBEK ÖLÜM HIZI BİNDE 7,8’E DÜŞTÜ.

*GERÇEK: SAĞLIK BAKANLIĞI 2013 YILINDA BEBEK ÖLÜM HIZINI BİNDE 7,8 OLARAK, TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU İSE AYNI YIL İÇİN BİNDE 10,8 OLARAK AÇIKLADI. (ARADAKİ FARK YÜZDE 39.) ÜSTELİK TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU’NUN VERİLERİNE GÖRE 2014 YILINDA BEBEK ÖLÜM HIZI BİNDE 11,1’E YÜKSELDİ.SAĞLIK BAKANLIĞI GERÇEKLERİ GİZLEMEK İÇİN İSTATİSTİKLERLE OYNUYOR.

*YALAN: SAĞLIKTA MEMNUNİYET ARTIYOR.

*GERÇEK: AVRUPA BİRLİĞİ’NDE HER BİR VATANDAŞIN SAĞLIĞI İÇİN ORTALAMA OLARAK YILDA 2.868 DOLAR HARCANIYOR, SAĞLIKTA MEMNUNİYET ORANI ORTALAMA YÜZDE 62.TÜRKİYE’DE HER BİR VATANDAŞIN SAĞLIĞI İÇİN YILDA 913 DOLAR HARCANIYOR,SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIKTA MEMNUNİYETİN YÜZDE 76 OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR. BAKANLIĞA GÖRE, HÜKÜMET HER BİRİMİZİN SAĞLIĞI İÇİN AVRUPA BİRLİĞİ YURTTAŞLARININ ÜÇTE BİRİNDEN DAHA AZ PARA HARCADIĞI HALDE BİZ HALİMİZDEN DAHA MEMNUNMUŞUZ!

*YALAN: TÜRKİYE SAĞLIKTA ÇAĞ ATLADI.

*GERÇEK: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN SAĞLIK GÖSTERGELERİNİ DE İÇEREN 2014 YILI İNSANİ GELİŞME İNDEKSİ’NDE TÜRKİYE, 187 ÜLKE ARASINDA 69. SIRADA YER ALDI. OYSA AYNI ÜLKELER ARASINDA ZENGİNLİKTE 59. ÜLKE. YANİ, İNSANİ GELİŞME PERFORMANSI EKSİ 10. DİĞER BİR İFADEYLE, TÜRKİYE’DE SAĞLIK,EĞİTİM VE YAŞAM SÜRESİ OLMASI GEREKENİN ALTINDA.

Türk Tabipleri Birliği yayın organı Tıp Dünyası Gazetesi’nin ekidir.

GMK Bulvarı Şehit Daniş Tunalıgil Sok. No:2/17-23 Maltepe/ANKARA

SAĞLIK HAKKI MÜCADELESİNDE KULLANMAK AMACIYLA TIPKI BASIMI YAPILABİLİR.

http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/brosur-5378.html

Haberi Ekleyen: Ali Dursun

Bu haber 1378 defa okunmuştur.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık-Beslenme

Giresun'da Virüs Yaygınlaşıyor!

Giresun'da Virüs Yaygınlaşıyor! Giresun'da pandemi yaygınlaşıyor

Sağlık Hizmetlerine %58 Zam

Sağlık Hizmetlerine %58 Zam laboratuar tahlil ücretleri yüzde 209 artırıldı

Tıbbi cihazlar artık ücretsiz

Tıbbi cihazlar artık ücretsiz Vatandaş ihtiyaç duyduğu tıbbi cihazları artık ücretsiz alacak

Sağlıkçılara Çirkin Saldırı

Sağlıkçılara Çirkin Saldırı Hasta yakınları sağlıkçılara saldırdı

Kalp krizinin belirtileri

Kalp krizinin belirtileri Vücudunuz Kalp Krizi Gerçekleşmeden 1 Ay Önce Sizi Uyarıyor

GÖRELE ' DE HAVA DURUMU

GIRESUN

RÖPORTAJ

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

ARŞİVLEN HABERLER

Arama
ssssssssssssssssssssssssssssssssssss