Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hayaldi gerçek oldu!
16 Temmuz 2014, 01:37

Hayaldi gerçek oldu!

Barzani Musul-Kerkük'e el koydu!

Hayaldi gerçek oldu!

Barzani Musul-Kerkük’e el koydu,Türkiye,Türkmenlerin can-mal güvenliğini peşmergelere emanet etti...

Geçen hafta Bağdat yönetiminden çekilip, referanduma gideceklerini ve bağımsızlıklarını ilân edeceğini açıklayan Barzani bir Alman gazetesinin, “Kürdistan’ın kurulmasını komşu ülkelerin kabul edeceği izlenimi var mı?” şeklindeki bir sorusunu da şöyle cevapladı: 

“Türkiye ile olan ilişkimiz son 10 yılda son derece gelişti ve şimdi çok iyi. Kürtlerle Türk hükümeti arasındaki barış sürecini destekliyoruz. Burada önemli gelişmeler oldu. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Erbil’de bizi ziyaret etti. Bu tarihi bir adımdı.”

Yani “Türkiye bizi tanımaya hazır” demeye getirdi. Bu mesajı verdikten hemen sonra da Türkiye’ye gelip, devletin zirvesindekilerle görüştü.

Resmi açıklamaya göre, “Barzani’ye Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız” mesajı verildi.

AKP NEREDEN NEREYE SÜRÜKLENDİ

Fısıltı gazetelerine göre ise Barzani, Türkiye’ye “Kürdistan’ın kuruluş davetiyesini” getirdi. Ankara da, “Bağımsızlık ilânının Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına bırakılmasını” istedi. 

“AKP devleti” açısından gerçekten “Nereden nereye!..” denilecek bir manzara. Neden mi?

Yıl 2002; ABD Irak’ın işgâli için Türkiye’yle 1 Mart tezkeresinin pazarlığını yapmaktadır. Başbakanlık koltuğunda oturan Abdullah Gül, Musul-Kerkük konusunda şunları söyler:

“Biz Irak’ın üniter yapısının korunmasını istiyoruz. Musul ve Kerkük'teki petrollerin, bu çerçeve içinde Irak halkının bütün unsurlarının faydalanacağı şekilde kullanılmasını savunuyoruz. Yani Arap, Türk ve Kürtlerin ortak yararlanmasını. Ama bu olmaz, orada bu petrollerin geleceğine yönelik yeni oluşumlar söz konusu olursa, elbette buna seyirci kalamayız. Bu konuda bizim de senaryomuz var... ABD’lilere, Musul ve Kerkük Kürtlere verilirse, Kürt devleti kurulursa, buradan bir asker geçiremezsiniz, bir uçak kaldıramazsınız dedik.”

Yıl 2006; ABD, Irak’ın bölünmesi gerektiğini dillendirmeye başlamıştır. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gül şu çarpıcı örnekle itiraz eder:

“Irak küçük bir Ortadoğu. Her defasında tüm muhataplarımıza açıkça şunu söyledik; Irak’ın bölünmesi, ülkede şimdikinden daha büyük bir kaos yaratır. Bu kaos sadece Irak’la kalmaz tüm bölgeyi kapsar, dolayısıyla dünya barışı da ciddi şekilde tehlikeye girer. Biz şu görüşteyiz; Irak bir Yugoslavya gibi olmaz. Çünkü Irak’ın komşuları Irak’ın Yugoslavya gibi bölünüp parçalanmasını istemiyor. Bu çok önemli bir ayrıntı. Komşuların bu istemi, bu görüşü, Irak için de büyük bir avantaj.”

Yıl 2006’nın sonu; Barzani Kerkük için referanduma gidilmesini istemektedir. Dışişleri Bakanı Gül, “Kürtleri Barzani'nin temsil ettiğini düşünmek yanlış olur. Orada farklı farklı partiler, görüşler var. Ümit ederiz ki, Irak'ta işler daha çok kötüye gitmez” der.

Yıl 2007; Barzani, “Kürdistan fikrine alışın” açıklaması yapmıştır. Dışişleri Bakanı Gül, Barzani’yi şöyle uyarır:

“Orta Doğu’daki irrasyonel liderlik ve maksimalist hayalperestlik, halkların başını daima belaya sokmuştur. Bölgenin ve özellikle de Irak'ın kritik bir dönemden geçtiği, Türkiye'nin kucaklayıcı ve yapıcı bir politika takip ettiği sırada, bu tip demeçler ya kasıtlı ya da çok hayalperestlik ve sorumsuzluk örneğidir. Eğer kendi halklarına iyilik yapmak istiyorlarsa herkesin bu bölgede son 15 yılda olup bitenlerden çok iyi ders alması ve gerçekçi olması gerekiyor. Aksi bir hareket, kendi halklarının başını belaya sokmaktan başka bir işe yaramaz.”

Yıl 2007; Barzani, “Türkiye Kerkük’e karışırsa biz de Diyarbakır’a karışırız” tehdidi savurmuştur. Başbakan Erdoğan, “Bu sözlerin bedeli ağır olacaktır. Altından kalkamayacakları sözleri söylemesinler, yerlerini, konumlarını iyi tespit etmeleri gerekir. Sonra bu sözlerin altında ezilirler” derken, Dışişleri Bakanı Gül,  “Cevabımızı göreceksiniz” karşılığını verir.

"HAYALPEREST" DENİLEN BARZANİ'NİN GELDİĞİ NOKTA

İşte 7 yıl önce “hayalpereset” denilen Barzani’nin geldiği nokta; Kürdistan hayaldi, gerçek oldu.

Türkiye’nin maruz bırakıldığı “tarihi değişim ve dönüşümler” sayesinde!..

Cumhurbaşkanı Gül 2010’da “çözüm süreciyle” ilgili görüştüğü bir grup “aydına”, şu dileğinden söz etmişti:

“Tarihi sorumluluğum olduğunu düşünüyorum. Görev süremin sonunda ayrılırken ‘yapılabilecek her şeyi yaptım’ diyebilmek istiyorum.”

Artık görev süresinin sonuna geldi. Sadece PKK değil, Barzani için de gönül rahatlığıyla, “Tarihi sorumluluğum gereği yapılabilecek her şeyi yaptım” diyebilir, değil mi?

Silivri,Mamak,Şirinyer,Eskişehir ve Malatya’ya kucak dolusu sevgiler

Müyesser Yıldız - Odatv.com

Abdullah Gül'den çözüm paketine onay

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “çözüm süreci paketi” olarak bilinen 6551 sayılı Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun’u onayladı. Kanun, çözüm sürecinde hükümete geniş yetkiler verirken, kanun kapsamındaki görevleri yerine getirenlerin bu görevleri nedeniyle hukuki, idari veya cezai sorumluluğu olmayacak. Kanun çözüm sürecinin, koordinasyon görevini de Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’na veriyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6551 sayılı Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun’u onayladı. Cumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı kanun, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi için yürütülen çözüm sürecine ilişkin usul ve esasları düzenledi.

KANUN KAPSAMINDAKİ GÖREVLERİ YERİNE GETİRENLERİN HUKUKİ SORUMLULUĞU OLMAYACAK

Kanuna göre, hükümet, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyoekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyebilecek, hükümetin gerekli görülmesi halinde, yurt içindeki ve yurt dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar vermesine ve bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşları görevlendirmesine imkan sağlarken, silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alacak. Bu görevleri yerine getiren kişilerin bu görevleri nedeniyle hukuki, idari veya cezai sorumluluğu olamayacak.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE KOORDİNASYONU KAMU DÜZENİ VE GÜVENLİĞİ MÜSTEŞARLIĞI SAĞLAYACAK

Hükümet, kanun kapsamında yapılan çalışmalar ile alınan tedbirlere ilişkin kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesini sağlayacak. Hükümet, alınan tedbirlere ilişkin uygulama sonuçlarını izler ve ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayacak ve gerekli mevzuat çalışmalarını yapacak.

Kanun Bakanlar Kurulu’nu çözüm sürecine ilişkin gerekli kararları almaya yetkili kılarken, çözüm süreci kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülmesine hükmediyor.

Kanun kapsamında verilen görevlerin, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca ivedilikle yerine getirilmesine hükmederken, kanun Resmi Gazete’de yayımı tarihinde yürürlüğe giriyor.

İŞTE İSİM İSİM ÇÖZÜM PAKETİNE RED VE KABUL OYU VEREN MİLLETVEKİLLERİ

http://www.odatv.com/n.php?n=cozum-paketine-kim-evet-kim-hayir-dedi-1007141200

 

Odatv.com

Haberi Ekleyen: Görman Hesler

Bu haber 1588 defa okunmuştur.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Röportaj-Söyleşi

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi Dedesi rahmetli Mustafa Kul'un bayrağını taşıyor

Erdoğan'ın halifelik hayali Türkiye'yi tehlikeye attı!

Erdoğan'ın halifelik hayali Türkiye'yi tehlikeye attı! Ortadoğu'yu en iyi bilen gazeteci Hüsnü Mahalli, SÖZCÜ'ye konuştu

Cesur,Devrimci ve Çağdaş

Cesur,Devrimci ve Çağdaş TGB Başkanı Çağdaş Cengiz ile röportaj

Kılıçdaroğlu: AKP kaybedeceğini gördü

Kılıçdaroğlu: AKP kaybedeceğini gördü Kılıçdaroğlu provokasyonlar konusunda uyardı

Yıldırım Mayruk ülkeyi terk ediyor!..

Yıldırım Mayruk ülkeyi terk ediyor!.. Yıldırım Mayruk,Barbaros Şansal ile birlikte ülkeyi terk ediyor!..

GÖRELE ' DE HAVA DURUMU

GIRESUN

RÖPORTAJ

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

Murat Kul ile balıkçılık üzerine söyleşi

ARŞİVLEN HABERLER

Arama
ssssssssssssssssssssssssssssssssssss