Görele Sol
3 / 7 / 2015
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fındık don'dan etkilenecek mi?
20 Mart 2013, 01:45

Fındık don'dan etkilenecek mi?

Yüksek kesimdeki bahçelerde fındık don tehdidi ile karşı karşıya

Fındık don'dan etkilenecek mi?

 

Giresun’un yeni Ziraat Odası (GZO) Başkanı Musa Keskin, orta ve yüksek kesimdeki bahçelerde fındığın don tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirterek, üreticilerin tedbir almasını istedi.

Çiçeği burnunda GZO Başkanı Musa Keskin, orta ve yüksek kotta etkili olan kar yağışının fındığa zarar verebileceğini, bu nedenle bazı bahçelerde incelemeler yaptıklarını anlattı, bazı bölgelerde don etkisinin görüldüğünü, fındık yapraklarının buz tuttuğunu söyledi. Aralıktan şubata kadar hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini hatırlatan Keskin,

“Bu da fındık bitkisinin normalden önce uyanmasına yol açtı. Bazı bahçelerde yaprakların açtığını gözlemlemiştik. Bu nedenle erken uyanan bitkide mart ve nisanda düşecek kar yağışı büyük zarara neden olabilir. Şu anda orta ve yüksek bölgelerde kar yağışı var. Buna bağlı olarak da soğuk etkili oluyor. Bu da bahçeleri haliyle don tehlikesine sokuyor. Bazı bölgelerde fındık yapraklarının buz tuttuğunu gördük. Eğer aşırı soğuk olursa orta ve yüksek kesimdeki bahçelerde don yaşanabilir. Bu da haliyle yeni ürün fındıkta büyük hasarlar oluşturur” dedi.

Fındık üreticilerinin don konusunda dikkatli olmasını isteyen Başkan Keskin, bahçelerde dumanlama sistemini uygulanması ile zararın bir nebze de olsa azaltılabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Fındık bitkisinin erken uyanması nedeniyle don korkusunu yaşamaya başladık. Kış döneminin bitmesine yaklaşık bir ay daha var. Bu süre zarfında üreticimiz, yeni mahsul fındıklarına bir şey olacak korkusu içerisinde olacak. Fındığımız artık Allah’a emanet. İnşallah bir şey olmaz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haberi Ekleyen: Ali Dursun

Bu haber 692 defa okunmuştur.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yöreden

Yağmur fındıkta küllemeyi engelliyor!

Yağmur fındıkta küllemeyi engelliyor! Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan,şuanda beklentimiz yağmur sonrası 30 dereceyi bulacak sıcaklılardır

5 Temmuz'da elektrikler kesilecek

5 Temmuz'da elektrikler kesilecek 5 Temmuz'da 8 saat elektrikler kesilecek

Şengün'le kucaklaştılar

Şengün'le kucaklaştılar Mustafa Sarıaydın ve Sururi Kılıç seçim sonrasında hidayet'e ermişler ve HES'çi H.İbrahim Şengün ile kucakl...

Fındık Sezonu Öncesi Üreticiye Uyarı

Fındık Sezonu Öncesi Üreticiye Uyarı Hasan Kozoğlu,yeni sezon öncesi fındık fiyatına ilişkin açıklamalarda bulundu

Güneş enerjisinden elektrik üretti

Güneş enerjisinden elektrik üretti Giresun,Tirebolu Yalıköy köyünden Uğur Kerim,kurduğu güneş enerji sistemi sayesinde elektriği bedava sağlıyor.

GÖRELE ' DE HAVA DURUMU

GIRESUN

RÖPORTAJ

Cesur,Devrimci ve Çağdaş

Cesur,Devrimci ve Çağdaş

ARŞİVLEN HABERLER

Arama