Görele Sol
26 / 11 / 2015
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını 3 Adımda Geri Alın
10 Ocak 2013, 14:17

10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını 3 Adımda Geri Alın

İşte adım adım yapılması gerekenler...

10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını 3 Adımda Geri Alın

Yargıtay son kararını verdi. Bankalar, kredi kartı sahiplerinden ‘kart bedeli’, ‘kart aidatı’, ‘üyelik ücreti’ gibi isimlerle tahsil ettiği paraları geri ödemek zorunda. Hem de geçmişe doğru 10 yıllık tüm bedeli. Az değil; söz konusu tutar, faiziyle binli rakamları buluyor.
 
İşte adım adım yapılması gerekenler...

EREN BAŞAĞAN/erenb@doganburda.com


Kredi kartı 'bedeli', 'aidatı', 'üyelik ücreti' ve benzeri isimlerle tahsil ettikleri paraları geri almak için bankalara karşı yürütülen mücadele yıllardır sürüyor. Aslında yasalar, tüketiciden yana. Zaten bu nedenle ilçelerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’nden kart sahipleri lehine yüz binlerce karar çıktı. Binlerce Tüketici Mahkemesi, onlarca Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi kararı var. Ancak şimdiye kadar, her yıl, her kart için ayrı ayrı başvuruda bulunup, dava açılması gerekiyordu. Çoğu tüketici, dava yorgunu oluyor, bir süre sonra da geri alacakları meblağın buna değmeyeceğini düşünüp uğraşmaktan vazgeçiyorlardı.

Yargıtay’ın geçtiğimiz günlerde verdiği karar, işte bunu tamamen değiştirecek cinsten. Deyim yerindeyse, artık tüketicilerin attıkları taş, ürküttükleri kurbağaya değecek. Zira Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nin son verdiği karara göre, tüketiciler, 10 yıllık kredi kart aidatlarının iadesini talep edebilecekler. Süre 10 yıl olunca tüketici yorulacak da olsa, ortaya, hakkını aramasına değecek bir meblağ çıkacak; geriye doğru 10 yıllık kart aidatları faizleriyle hesaplandığında, iki-üç kredi kartı olanlar, 4-5 bin lira gibi bir miktarı geri alabilecek. Tüm masrafları ise bankaya gönderilecek dilekçeyi postalarken ödeyecekleri iadeli taahhütlü posta ücreti olacak. Peki ne yapılması gerekiyor?

Bir, iki, üç... İşlem tamam

2007 yılından bu yana kredi kart aidatları konusundaki hukuksuzlukla mücadele eden Tüketici Hakları Derneği Kurucu Başkanı Avukat Bülent Deniz, tüm işlemleri üç adımda özetliyor:

1. Adım:
Önce, kredi kartını veren bankaya başvurup, kredi kartınız için bugüne kadar ödediğiniz kart aidatı miktarının ve ödeme tarihlerinin yazılı olarak size bildirilmesini isteyin. Unutmamanız gereken şey şu: Bu başvuruyu, ilerideki hukuki süreçte kanıt yükümlülüğünün sağlanması için PTT’den iadeli taahhütlü mektup ile yapmalısınız.
Banka ilgili mevzuat gereği, başvurunuza 20 gün içinde yazılı olarak yanıt vermek zorunda. Elinizde, kredi kart aidatı olarak geçmişten bugüne kadar yapılan ödemelere ilişkin hesap özetleri ve ödeme makbuzları varsa, bu başvuruya gerek yok. Doğrudan bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2. Adım:
Kart aidatı olarak geçmişten bugüne kadar ödediğiniz miktar ve ödeme tarihlerini gösteren belgelerle bankaya başvurup, ödenen miktarın tarafınıza geri ödenmesini talep ediyorsunuz. Bu başvuruyu da, tıpkı ilk adımda yaptığınız gibi hukuki süreçte kanıt yükümlülüğünün sağlanabilmesi için PTT’den iadeli taahhütlü mektup ile yapmalısınız.

3. Adım:
Geldik son adıma... Başvurunuz bankaya ulaştı, ama buna rağmen talep edilen miktar iade edilmedi veya banka tarafından paranın iade edilmeyeceği bildirildi. Bu durumda, yerleşim yerinin bağlı olduğu ilçe, kredi kartının alındığı şubenin bulunduğu ilçe veya banka genel müdürlüğünün bulunduğu ilçenin kaymakamlık binasında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yazılı başvurup yargı sürecini başlatıyorsunuz.
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurunuzu, bizzat veya internet üzerinden e-devlet platformunu kullanarak yapabilirsiniz. Buraya yapılan başvurular tamamen ücretsiz. Sizden herhangi bir harç ve masraf alınmıyor.
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, başvuru hakkında en geç üç ay içinde karar vermek zorunda. Üstelik 1.161,67 TL’ye kadar olan başvurular için vereceği karar, bağlayıcı nitelikte. Tüketiciler, icra takibi başlatabiliyor. Elbette bu miktara kadar olan başvurular için verilecek karara karşı, aleyhine karar verilen taraf, kararın kendisine tebliğinden itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesi’ne itirazda bulunabiliyor. İtiraz üzerine Tüketici Mahkemesi tarafından verilecek karar, kesin oluyor. Daha yüksek meblağları almak için ise tüketicilerin Hakem Heyeti kararı ile birlikte Tüketici Mahkemesi'ne dava açması gerekiyor.
Avukat Bülent Deniz, Hakem Heyetleri'nin genellikle tüketiciler leyhine karar verdiğini belirterek, “Bankaların kestiği bu bedeller, sizinle müzakere edilmediği için yasal değil” diyor.
Tüketici açısından durum bu. Ancak Bankalar Birliği, Yargıtay'ın bozma kararında esasa girilmediğini savunarak, tüketicilerin son 10 yılda ödenen kart ücretlerini geri talep edebileceklerine imkan verildiği şeklinde yorumlanamayacağını ileri sürüyor.

“Bankaların kazancı, yıllık 2 milyar 500 milyon lira”
Tüketici Hakları Derneği Kurucu Başkanı Avukat Bülent Deniz, Türkiye'de 17 milyon tüketicinin cebinde yaklaşık 50 milyon kredi kartı olduğunu söylüyor. Deniz, "Bankalar, 2007 yılından bu yana kart başına ortalama 50 lira civarında ücret talep ediyor. Hesapladığımızda ortaya 2 milyar 500 milyon gibi çok büyük bir rakam çıkıyor" diyerek, bankaların elde ettikleri yüksek gelire işaret ediyor.

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞINA YAZILACAK DİLEKÇE ÖRNEĞİ*
... (buraya ilçe ismi yazılacak)

Kaymakamlığı/ Valiliği Tüketici
Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na,

Başvurucu: … (buraya adınız, soyadınız ve yerleşim adresiniz yazılacak)
Karşı Taraf: ... (buraya banka ismi ve adresi yazılacak)
Konu: Kredi kart aidatının iadesi hakkında.
Olay: Hakkında başvuruda bulunduğum … (buraya banka ismi yazılacak) na ait … (buraya kredi kart numarası yazılacak) nolu kredi kart hamiliyim.
Dilekçe ekinde bulunan hesap özetleri ve ödeme belgelerinden de görüleceği gibi çeşitli tarihlerde toplam olarak ... (buraya ödenen miktar yazılacak) TL. kredi kart aidat bedeli tahsil edilmiştir.
5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin vermiş olduğu kararlar ışığında; tahsil edilen bu paranın hukuka ve yasaya aykırı olması nedeniyle söz konusu miktarın tarafıma ödenmesi için yazılı olarak bankadan talepte bulunulmuştur. Ancak tahsil edilen miktar, bugüne kadar tarafıma ödenmemiştir.
Bu nedenle işbu başvurumda zorunluluk bulunmaktadır.
Hukuki Nedenle: 5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Tüketici Mahkemeleri, Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinin benzer konudaki kararları.
Kanıtlar: Ödenen kart aidatlarına ilişkin hesap özetleri, ödeme makbuzları, bankaya gönderilen dilekçe örneği, alındı belgesi, bilirkişi incelemesi. (Belgelerin örnekleri dilekçe ekindedir.)
Sonuç ve İstem: Yukarıda açıklanan nedenlerle hakkında başvuruda bulunulan banka tarafından verilen … (buraya kredi kart numarası yazılacak) nolu kredi kartı için banka tarafından tahsil edilen … (buraya ödenen miktar yazılacak) TL. kart aidat bedelinin, ödeme tarihlerinden itibaren yürütülecek mevduata uygulanan en yüksek faizi ile birlikte tarafıma iadesine karar verilmesini dilerim.
Ad, soyad, imza

* Bankalara gönderilecek ödenen kart miktarı ve ödeme tarihlerinin bildirilmesine ilişkin dilekçe; kart aidatının iadesine ilişkin dilekçe ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuru dilekçesinin örnek metinlerine www.tempomag.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Haberi Ekleyen: Ali Dursun

Bu haber 1189 defa okunmuştur.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi-Çalışma Hayatı

Haklarımıza ve İş Güvencemize Sahip Çıkalım!

Haklarımıza ve İş Güvencemize Sahip Çıkalım! İş güvencemizi hedef alan girişimlere karşı tüm gücümüzle direneceğiz

Çalışma hayatında yeni dönem

Çalışma hayatında yeni dönem Hükümet programı üzerindeki çalışmalar son aşamaya geldi

Emekliye ekstra 100 lira zam yolda

Emekliye ekstra 100 lira zam yolda Tüm SSK ve Bağ- Kur emeklilerine ekstra 100 lira zam verilecek

657 Tarih Oluyor !

657 Tarih Oluyor ! Memurlar İçin Yeni Düzenleme Geliyor

Tehlikeli işte çalışana 3 bin TL asgari ücret

Tehlikeli işte çalışana 3 bin TL asgari ücret Asgari ücretliye zam geliyor.

YAZARLAR

Nihat Öztürk Nihat Öztürk
Karadeniz'in korunması
Nurullah Aydın Nurullah Aydın
Akıl,bilim ve din
Avukat Avukat
Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir?
Salih Daldaban Salih Daldaban
"Yaşamsal Çizgi"
Ali Dursun Ali Dursun
Yalancı bir osmanlı torunu
Mustafa Elveren Mustafa Elveren
Mustafa İsmi Üzerine Ve Babamın Defteri
Görman Hesler Görman Hesler
Aleviliğin İslam ile hiçbir ilişkisi yoktur
Birgül Hakan Birgül Hakan
Kapitalizmin ÇAN'ı neden çalar !
Hilmi Taşkın Hilmi Taşkın
G-20 Ülkelerinin IŞİD mücadelesi!...
Temel Demirer Temel Demirer
Vurun "Ötekine"
Ayla Gürel Ayla Gürel
İşimiz de yaş,içimiz de yaş..!
Deniz Tüfekçi Deniz Tüfekçi
Herşeyi boşverin şu an bir G20'miz var!
Mehmet Patan Mehmet Patan
AKP'nin şansı beceriksiz muhalefet
Korkut Boratav Korkut Boratav
Akp’ye seçmen desteği: Ekonomik nedenler
Pervane Şem Pervane Şem
İnsanlarımızın yaşadıkları muhitten en çok aradıkları nedir??
Ozan Gezgini Ozan Gezgini
Viran olmuş bizim eller perişan
Mualla Yassıbaş Mualla Yassıbaş
Sen,sen ol...
Orhan Kara Orhan Kara
Fındık sektöründe son durum - 4 -
Cinsel Bilgiler Cinsel Bilgiler
Çıplak yatmanın akılalmaz faydaları!
Misafir Kalem Misafir Kalem
Kerkük petrolün kurbanı!
Mehmet Bektaş Mehmet Bektaş
Bölünmeyi durdurabilir miyiz?
Erman ERGÜL Erman ERGÜL
Ölünün üstüne mi gidiyorsunuz?
Esfender Korkmaz Esfender Korkmaz
İşsizleri gizlemek ne kadar mümkündür?
Esma Şeref Esma Şeref
TGB Başkanı Çağdaş Cengiz ile röportaj
Dursun Arık Dursun Arık
12 Eylül'ün iki büyük SEVABI ve bugüne bakış
Bahri Yiğit Bahri Yiğit
Yolculuğum ve ben Berlin
Güldeste Güldeste
İslam'da Ölüye 7.Gün, 40.Gün, 52.Gün var mı?
Sıtkı Ada Sıtkı Ada
Sizler değil biz seçelim!
Ali Tezel Ali Tezel
Devlet emekli,dul ve yetimden 64 milyar lira çaldı!
H. Geçkin H. Geçkin
oNurga..

Tüm Yazarlar İçin Tıklayınız..

GÖRELE ' DE HAVA DURUMU

GIRESUN

RÖPORTAJ

Erdoğan'ın halifelik hayali Türkiye'yi tehlikeye attı!

Erdoğan'ın halifelik hayali Türkiye'yi tehlikeye attı!

ARŞİVLEN HABERLER

Arama