Görele Sol
1 / 11 / 2014
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını 3 Adımda Geri Alın
10 Ocak 2013, 14:17

10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını 3 Adımda Geri Alın

İşte adım adım yapılması gerekenler...

10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını 3 Adımda Geri Alın

Yargıtay son kararını verdi. Bankalar, kredi kartı sahiplerinden ‘kart bedeli’, ‘kart aidatı’, ‘üyelik ücreti’ gibi isimlerle tahsil ettiği paraları geri ödemek zorunda. Hem de geçmişe doğru 10 yıllık tüm bedeli. Az değil; söz konusu tutar, faiziyle binli rakamları buluyor.
 
İşte adım adım yapılması gerekenler...

EREN BAŞAĞAN/erenb@doganburda.com


Kredi kartı 'bedeli', 'aidatı', 'üyelik ücreti' ve benzeri isimlerle tahsil ettikleri paraları geri almak için bankalara karşı yürütülen mücadele yıllardır sürüyor. Aslında yasalar, tüketiciden yana. Zaten bu nedenle ilçelerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’nden kart sahipleri lehine yüz binlerce karar çıktı. Binlerce Tüketici Mahkemesi, onlarca Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi kararı var. Ancak şimdiye kadar, her yıl, her kart için ayrı ayrı başvuruda bulunup, dava açılması gerekiyordu. Çoğu tüketici, dava yorgunu oluyor, bir süre sonra da geri alacakları meblağın buna değmeyeceğini düşünüp uğraşmaktan vazgeçiyorlardı.

Yargıtay’ın geçtiğimiz günlerde verdiği karar, işte bunu tamamen değiştirecek cinsten. Deyim yerindeyse, artık tüketicilerin attıkları taş, ürküttükleri kurbağaya değecek. Zira Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nin son verdiği karara göre, tüketiciler, 10 yıllık kredi kart aidatlarının iadesini talep edebilecekler. Süre 10 yıl olunca tüketici yorulacak da olsa, ortaya, hakkını aramasına değecek bir meblağ çıkacak; geriye doğru 10 yıllık kart aidatları faizleriyle hesaplandığında, iki-üç kredi kartı olanlar, 4-5 bin lira gibi bir miktarı geri alabilecek. Tüm masrafları ise bankaya gönderilecek dilekçeyi postalarken ödeyecekleri iadeli taahhütlü posta ücreti olacak. Peki ne yapılması gerekiyor?

Bir, iki, üç... İşlem tamam

2007 yılından bu yana kredi kart aidatları konusundaki hukuksuzlukla mücadele eden Tüketici Hakları Derneği Kurucu Başkanı Avukat Bülent Deniz, tüm işlemleri üç adımda özetliyor:

1. Adım:
Önce, kredi kartını veren bankaya başvurup, kredi kartınız için bugüne kadar ödediğiniz kart aidatı miktarının ve ödeme tarihlerinin yazılı olarak size bildirilmesini isteyin. Unutmamanız gereken şey şu: Bu başvuruyu, ilerideki hukuki süreçte kanıt yükümlülüğünün sağlanması için PTT’den iadeli taahhütlü mektup ile yapmalısınız.
Banka ilgili mevzuat gereği, başvurunuza 20 gün içinde yazılı olarak yanıt vermek zorunda. Elinizde, kredi kart aidatı olarak geçmişten bugüne kadar yapılan ödemelere ilişkin hesap özetleri ve ödeme makbuzları varsa, bu başvuruya gerek yok. Doğrudan bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2. Adım:
Kart aidatı olarak geçmişten bugüne kadar ödediğiniz miktar ve ödeme tarihlerini gösteren belgelerle bankaya başvurup, ödenen miktarın tarafınıza geri ödenmesini talep ediyorsunuz. Bu başvuruyu da, tıpkı ilk adımda yaptığınız gibi hukuki süreçte kanıt yükümlülüğünün sağlanabilmesi için PTT’den iadeli taahhütlü mektup ile yapmalısınız.

3. Adım:
Geldik son adıma... Başvurunuz bankaya ulaştı, ama buna rağmen talep edilen miktar iade edilmedi veya banka tarafından paranın iade edilmeyeceği bildirildi. Bu durumda, yerleşim yerinin bağlı olduğu ilçe, kredi kartının alındığı şubenin bulunduğu ilçe veya banka genel müdürlüğünün bulunduğu ilçenin kaymakamlık binasında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yazılı başvurup yargı sürecini başlatıyorsunuz.
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurunuzu, bizzat veya internet üzerinden e-devlet platformunu kullanarak yapabilirsiniz. Buraya yapılan başvurular tamamen ücretsiz. Sizden herhangi bir harç ve masraf alınmıyor.
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, başvuru hakkında en geç üç ay içinde karar vermek zorunda. Üstelik 1.161,67 TL’ye kadar olan başvurular için vereceği karar, bağlayıcı nitelikte. Tüketiciler, icra takibi başlatabiliyor. Elbette bu miktara kadar olan başvurular için verilecek karara karşı, aleyhine karar verilen taraf, kararın kendisine tebliğinden itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesi’ne itirazda bulunabiliyor. İtiraz üzerine Tüketici Mahkemesi tarafından verilecek karar, kesin oluyor. Daha yüksek meblağları almak için ise tüketicilerin Hakem Heyeti kararı ile birlikte Tüketici Mahkemesi'ne dava açması gerekiyor.
Avukat Bülent Deniz, Hakem Heyetleri'nin genellikle tüketiciler leyhine karar verdiğini belirterek, “Bankaların kestiği bu bedeller, sizinle müzakere edilmediği için yasal değil” diyor.
Tüketici açısından durum bu. Ancak Bankalar Birliği, Yargıtay'ın bozma kararında esasa girilmediğini savunarak, tüketicilerin son 10 yılda ödenen kart ücretlerini geri talep edebileceklerine imkan verildiği şeklinde yorumlanamayacağını ileri sürüyor.

“Bankaların kazancı, yıllık 2 milyar 500 milyon lira”
Tüketici Hakları Derneği Kurucu Başkanı Avukat Bülent Deniz, Türkiye'de 17 milyon tüketicinin cebinde yaklaşık 50 milyon kredi kartı olduğunu söylüyor. Deniz, "Bankalar, 2007 yılından bu yana kart başına ortalama 50 lira civarında ücret talep ediyor. Hesapladığımızda ortaya 2 milyar 500 milyon gibi çok büyük bir rakam çıkıyor" diyerek, bankaların elde ettikleri yüksek gelire işaret ediyor.

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞINA YAZILACAK DİLEKÇE ÖRNEĞİ*
... (buraya ilçe ismi yazılacak)

Kaymakamlığı/ Valiliği Tüketici
Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na,

Başvurucu: … (buraya adınız, soyadınız ve yerleşim adresiniz yazılacak)
Karşı Taraf: ... (buraya banka ismi ve adresi yazılacak)
Konu: Kredi kart aidatının iadesi hakkında.
Olay: Hakkında başvuruda bulunduğum … (buraya banka ismi yazılacak) na ait … (buraya kredi kart numarası yazılacak) nolu kredi kart hamiliyim.
Dilekçe ekinde bulunan hesap özetleri ve ödeme belgelerinden de görüleceği gibi çeşitli tarihlerde toplam olarak ... (buraya ödenen miktar yazılacak) TL. kredi kart aidat bedeli tahsil edilmiştir.
5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin vermiş olduğu kararlar ışığında; tahsil edilen bu paranın hukuka ve yasaya aykırı olması nedeniyle söz konusu miktarın tarafıma ödenmesi için yazılı olarak bankadan talepte bulunulmuştur. Ancak tahsil edilen miktar, bugüne kadar tarafıma ödenmemiştir.
Bu nedenle işbu başvurumda zorunluluk bulunmaktadır.
Hukuki Nedenle: 5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Tüketici Mahkemeleri, Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinin benzer konudaki kararları.
Kanıtlar: Ödenen kart aidatlarına ilişkin hesap özetleri, ödeme makbuzları, bankaya gönderilen dilekçe örneği, alındı belgesi, bilirkişi incelemesi. (Belgelerin örnekleri dilekçe ekindedir.)
Sonuç ve İstem: Yukarıda açıklanan nedenlerle hakkında başvuruda bulunulan banka tarafından verilen … (buraya kredi kart numarası yazılacak) nolu kredi kartı için banka tarafından tahsil edilen … (buraya ödenen miktar yazılacak) TL. kart aidat bedelinin, ödeme tarihlerinden itibaren yürütülecek mevduata uygulanan en yüksek faizi ile birlikte tarafıma iadesine karar verilmesini dilerim.
Ad, soyad, imza

* Bankalara gönderilecek ödenen kart miktarı ve ödeme tarihlerinin bildirilmesine ilişkin dilekçe; kart aidatının iadesine ilişkin dilekçe ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuru dilekçesinin örnek metinlerine www.tempomag.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Haberi Ekleyen: Ali Dursun

Bu haber 766 defa okunmuştur.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Keskin Demir Doğrama

Ekonomi-Çalışma Hayatı

"Tıbbi Yoksulluk Tuzağı"nın Neresindeyiz?

Vatandaşın cebinden sağlığa harcadığı para 2009 yılında 8.1 milyar TL iken 2013'te 13.2 olmuş, 2014'te ise ...

İş cinayetlerine son

İş cinayetlerine son Kapitalizmin tapınakları doymak bilmiyor!

Müfettiş; Uyarılarımızı dinleselerdi bu facia olmazdı

Müfettiş; Uyarılarımızı dinleselerdi bu facia olmazdı İş Müfettişi Erdoğan Şeker, "Biz uyarılarımızı yapmıştık.Sondajlar yapılsaydı kazanın önüne geçilebilirdi" dedi

12 yılda 12 binden fazla işçi yaşamını yitirdi

12 yılda 12 binden fazla işçi yaşamını yitirdi 2000-2012 yılları arasında Türkiye`de toplamda 12 bin 686 işçi kazalarda yaşamını yitirdi

Saatler,1 saat geri alınıyor

Saatler,1 saat geri alınıyor Bütün yurtta saatler,gece saat 03.00'ten itibaren saatler bir saat geri alındı.
Sisli

YAZARLAR

Gülbahar Gümüş Gülbahar Gümüş
Kaza değil cinayet
Nurullah Aydın Nurullah Aydın
Milli kitap ve milli güvenlik siyaset belgesi
Nihat Öztürk Nihat Öztürk
Nankörler terör estiriyorlar mış!
Görman Hesler Görman Hesler
Enternasyonalist devrimci olmak
Temel Demirer Temel Demirer
Bitip tükenmek bilmeyen içten sesleniş; Orhan Veli Kanık
Salih Daldaban Salih Daldaban
Kültürsüzlük dizboyu insanlık yerlerde
Bahri Yiğit Bahri Yiğit
Urbandaki hemşire
Ayla Gürel Ayla Gürel
Arkadaşım Elif Pütün
Ali Dursun Ali Dursun
HES'ler yıkım projeleridir
Hilmi Taşkın - Görüş Hilmi Taşkın - Görüş
Türkiye,bir karşıdevrim sürecindedir
Y.Nuri Öztürk Y.Nuri Öztürk
Tatil bitti,iş başı yaptık
Birgül Hakan Birgül Hakan
Ne demek sokağa çıkın demek?
Deniz Tüfekçi Deniz Tüfekçi
Sana söylüyorum,sessiz yaratık
İ.Hakkı Pekin İ.Hakkı Pekin
Yanlış hesabın Bağdat'tan da dönmeyeceği süreçteyiz
Korkut Boratav Korkut Boratav
ABD taşeronluğu mu?
Mustafa Elveren Mustafa Elveren
"Demokratik Özerlik" Modeli Gerçekleşmezse Bölünme Olur
Ali Tezel Ali Tezel
Lise staj yılları borçlanmak şartıyla emekliliğe sayılıyor
Avukat Avukat
Türbana kurban edilenler
Sıtkı Ada Sıtkı Ada
Menfaat üzerine dönen siyaset çarkı
Cinsel Bilgiler Cinsel Bilgiler
Günde 100 Kez Orgazm Oluyor!
Mehmet Bektaş Mehmet Bektaş
Bugünleri mi de görecektik?
Esma Şeref Esma Şeref
Gelinim,Gelincik...
Misafir Kalem Misafir Kalem
Sakın seviyorum demeyin!
Esfender Korkmaz Esfender Korkmaz
Tasarruf olmadan kalkınma olmaz
Şaban Kutlu Şaban Kutlu
Bugün 12 eylül korkuyorum anne...
Mualla Yassıbaş Mualla Yassıbaş
Kıyıldı cümle güzelliklere
Filiz Altıok Filiz Altıok
Razıyım
Serap Atay Serap Atay
Sevmek güzel
Yusuf Gencal Yusuf Gencal
Sahipsiz kaldı aşklar
Orhan Kara Orhan Kara
Fındıkta tekelleşme: 10 bin üretici 12 şirkete bağımlı

Tüm Yazarlar İçin Tıklayınız..

GÖRELE ' DE HAVA DURUMU

GIRESUN

RÖPORTAJ

Ben,ben olmaktan çıktım,evdeki altınları bile çaldım!

Ben,ben olmaktan çıktım,evdeki altınları bile çaldım!

ARŞİVLEN HABERLER

Arama
Paşa Emlak