Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını 3 Adımda Geri Alın
10 Ocak 2013, 14:17

10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını 3 Adımda Geri Alın

İşte adım adım yapılması gerekenler...

10 Yıllık Kredi Kartı Aidatını 3 Adımda Geri Alın

Yargıtay son kararını verdi. Bankalar, kredi kartı sahiplerinden ‘kart bedeli’, ‘kart aidatı’, ‘üyelik ücreti’ gibi isimlerle tahsil ettiği paraları geri ödemek zorunda. Hem de geçmişe doğru 10 yıllık tüm bedeli. Az değil; söz konusu tutar, faiziyle binli rakamları buluyor.
 
İşte adım adım yapılması gerekenler...

EREN BAŞAĞAN/erenb@doganburda.com


Kredi kartı 'bedeli', 'aidatı', 'üyelik ücreti' ve benzeri isimlerle tahsil ettikleri paraları geri almak için bankalara karşı yürütülen mücadele yıllardır sürüyor. Aslında yasalar, tüketiciden yana. Zaten bu nedenle ilçelerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri’nden kart sahipleri lehine yüz binlerce karar çıktı. Binlerce Tüketici Mahkemesi, onlarca Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi kararı var. Ancak şimdiye kadar, her yıl, her kart için ayrı ayrı başvuruda bulunup, dava açılması gerekiyordu. Çoğu tüketici, dava yorgunu oluyor, bir süre sonra da geri alacakları meblağın buna değmeyeceğini düşünüp uğraşmaktan vazgeçiyorlardı.

Yargıtay’ın geçtiğimiz günlerde verdiği karar, işte bunu tamamen değiştirecek cinsten. Deyim yerindeyse, artık tüketicilerin attıkları taş, ürküttükleri kurbağaya değecek. Zira Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nin son verdiği karara göre, tüketiciler, 10 yıllık kredi kart aidatlarının iadesini talep edebilecekler. Süre 10 yıl olunca tüketici yorulacak da olsa, ortaya, hakkını aramasına değecek bir meblağ çıkacak; geriye doğru 10 yıllık kart aidatları faizleriyle hesaplandığında, iki-üç kredi kartı olanlar, 4-5 bin lira gibi bir miktarı geri alabilecek. Tüm masrafları ise bankaya gönderilecek dilekçeyi postalarken ödeyecekleri iadeli taahhütlü posta ücreti olacak. Peki ne yapılması gerekiyor?

Bir, iki, üç... İşlem tamam

2007 yılından bu yana kredi kart aidatları konusundaki hukuksuzlukla mücadele eden Tüketici Hakları Derneği Kurucu Başkanı Avukat Bülent Deniz, tüm işlemleri üç adımda özetliyor:

1. Adım:
Önce, kredi kartını veren bankaya başvurup, kredi kartınız için bugüne kadar ödediğiniz kart aidatı miktarının ve ödeme tarihlerinin yazılı olarak size bildirilmesini isteyin. Unutmamanız gereken şey şu: Bu başvuruyu, ilerideki hukuki süreçte kanıt yükümlülüğünün sağlanması için PTT’den iadeli taahhütlü mektup ile yapmalısınız.
Banka ilgili mevzuat gereği, başvurunuza 20 gün içinde yazılı olarak yanıt vermek zorunda. Elinizde, kredi kart aidatı olarak geçmişten bugüne kadar yapılan ödemelere ilişkin hesap özetleri ve ödeme makbuzları varsa, bu başvuruya gerek yok. Doğrudan bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2. Adım:
Kart aidatı olarak geçmişten bugüne kadar ödediğiniz miktar ve ödeme tarihlerini gösteren belgelerle bankaya başvurup, ödenen miktarın tarafınıza geri ödenmesini talep ediyorsunuz. Bu başvuruyu da, tıpkı ilk adımda yaptığınız gibi hukuki süreçte kanıt yükümlülüğünün sağlanabilmesi için PTT’den iadeli taahhütlü mektup ile yapmalısınız.

3. Adım:
Geldik son adıma... Başvurunuz bankaya ulaştı, ama buna rağmen talep edilen miktar iade edilmedi veya banka tarafından paranın iade edilmeyeceği bildirildi. Bu durumda, yerleşim yerinin bağlı olduğu ilçe, kredi kartının alındığı şubenin bulunduğu ilçe veya banka genel müdürlüğünün bulunduğu ilçenin kaymakamlık binasında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yazılı başvurup yargı sürecini başlatıyorsunuz.
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurunuzu, bizzat veya internet üzerinden e-devlet platformunu kullanarak yapabilirsiniz. Buraya yapılan başvurular tamamen ücretsiz. Sizden herhangi bir harç ve masraf alınmıyor.
Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, başvuru hakkında en geç üç ay içinde karar vermek zorunda. Üstelik 1.161,67 TL’ye kadar olan başvurular için vereceği karar, bağlayıcı nitelikte. Tüketiciler, icra takibi başlatabiliyor. Elbette bu miktara kadar olan başvurular için verilecek karara karşı, aleyhine karar verilen taraf, kararın kendisine tebliğinden itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesi’ne itirazda bulunabiliyor. İtiraz üzerine Tüketici Mahkemesi tarafından verilecek karar, kesin oluyor. Daha yüksek meblağları almak için ise tüketicilerin Hakem Heyeti kararı ile birlikte Tüketici Mahkemesi'ne dava açması gerekiyor.
Avukat Bülent Deniz, Hakem Heyetleri'nin genellikle tüketiciler leyhine karar verdiğini belirterek, “Bankaların kestiği bu bedeller, sizinle müzakere edilmediği için yasal değil” diyor.
Tüketici açısından durum bu. Ancak Bankalar Birliği, Yargıtay'ın bozma kararında esasa girilmediğini savunarak, tüketicilerin son 10 yılda ödenen kart ücretlerini geri talep edebileceklerine imkan verildiği şeklinde yorumlanamayacağını ileri sürüyor.

“Bankaların kazancı, yıllık 2 milyar 500 milyon lira”
Tüketici Hakları Derneği Kurucu Başkanı Avukat Bülent Deniz, Türkiye'de 17 milyon tüketicinin cebinde yaklaşık 50 milyon kredi kartı olduğunu söylüyor. Deniz, "Bankalar, 2007 yılından bu yana kart başına ortalama 50 lira civarında ücret talep ediyor. Hesapladığımızda ortaya 2 milyar 500 milyon gibi çok büyük bir rakam çıkıyor" diyerek, bankaların elde ettikleri yüksek gelire işaret ediyor.

TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞINA YAZILACAK DİLEKÇE ÖRNEĞİ*
... (buraya ilçe ismi yazılacak)

Kaymakamlığı/ Valiliği Tüketici
Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na,

Başvurucu: … (buraya adınız, soyadınız ve yerleşim adresiniz yazılacak)
Karşı Taraf: ... (buraya banka ismi ve adresi yazılacak)
Konu: Kredi kart aidatının iadesi hakkında.
Olay: Hakkında başvuruda bulunduğum … (buraya banka ismi yazılacak) na ait … (buraya kredi kart numarası yazılacak) nolu kredi kart hamiliyim.
Dilekçe ekinde bulunan hesap özetleri ve ödeme belgelerinden de görüleceği gibi çeşitli tarihlerde toplam olarak ... (buraya ödenen miktar yazılacak) TL. kredi kart aidat bedeli tahsil edilmiştir.
5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin vermiş olduğu kararlar ışığında; tahsil edilen bu paranın hukuka ve yasaya aykırı olması nedeniyle söz konusu miktarın tarafıma ödenmesi için yazılı olarak bankadan talepte bulunulmuştur. Ancak tahsil edilen miktar, bugüne kadar tarafıma ödenmemiştir.
Bu nedenle işbu başvurumda zorunluluk bulunmaktadır.
Hukuki Nedenle: 5464 sayılı Banka ve Kredi Kartları Kanunu, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Tüketici Mahkemeleri, Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinin benzer konudaki kararları.
Kanıtlar: Ödenen kart aidatlarına ilişkin hesap özetleri, ödeme makbuzları, bankaya gönderilen dilekçe örneği, alındı belgesi, bilirkişi incelemesi. (Belgelerin örnekleri dilekçe ekindedir.)
Sonuç ve İstem: Yukarıda açıklanan nedenlerle hakkında başvuruda bulunulan banka tarafından verilen … (buraya kredi kart numarası yazılacak) nolu kredi kartı için banka tarafından tahsil edilen … (buraya ödenen miktar yazılacak) TL. kart aidat bedelinin, ödeme tarihlerinden itibaren yürütülecek mevduata uygulanan en yüksek faizi ile birlikte tarafıma iadesine karar verilmesini dilerim.
Ad, soyad, imza

* Bankalara gönderilecek ödenen kart miktarı ve ödeme tarihlerinin bildirilmesine ilişkin dilekçe; kart aidatının iadesine ilişkin dilekçe ve Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuru dilekçesinin örnek metinlerine www.tempomag.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Haberi Ekleyen: Ali Dursun

Bu haber 1151 defa okunmuştur.

Paylaş

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi-Çalışma Hayatı

Cola Turka artık Japon oldu

Cola Turka artık Japon oldu Cola Turka'nın yüzde 90 hissesinin,335 milyon TL karşılığında Japon içecek şirketi DyDo DRINCO'a satılmasın...

Elektrikçiler aranıyor

Elektrikçiler aranıyor Elektrik ustası ve montaj ekibi aranıyor.

ToyotaSA eleman arıyor

ToyotaSA eleman arıyor Makine,bilgidayar,elektrik,elektronik, elemanlar aranıyor.

Gölcük Tersanesi'ne 131 işçi alınacak

Gölcük Tersanesi'ne 131 işçi alınacak Belirli aralıklarla işçi alımı yapan Gölcük Tersanesi 131 işçi alacak

Bici bici satarak günde bin 800 lira kazanıyor

Bici bici satarak günde bin 800 lira kazanıyor Adanalı Melahat Ana,memleketinin yöresel tatlısı 'bıcı bıcı' satarak sağlıyor günde bin 800 lira kazanıyor.

YAZARLAR

Hilmi Taşkın Hilmi Taşkın
Tanzimat'tan günümüze rüşvet ve iltimas
Salih Daldaban Salih Daldaban
Türkiye hangi mezhep için biçilmiş kaftandır?
Nihat Öztürk Nihat Öztürk
Silah stoklama süreci
Görman Hesler Görman Hesler
AKP'liler Giresun'ludan neden kaçıyorlar?
Nurullah Aydın Nurullah Aydın
Akbabalar,Kışkırtıcılar ve Türkiye
Birgül Hakan Birgül Hakan
Fıtrat farkı
Temel Demirer Temel Demirer
Marksizm ve Kadın Üzerine
Mustafa Elveren Mustafa Elveren
Savaş Baronu Kim(ler)dir?
Orhan Kara Orhan Kara
Fındık sektöründe son durum - 4 -
Ayla Gürel Ayla Gürel
Terzi Nuri Kaymaz
Ali Dursun Ali Dursun
Bu AKAPE adama zorla darbe yaptırır!
Cinsel Bilgiler Cinsel Bilgiler
Çıplak yatmanın akılalmaz faydaları!
Mualla Yassıbaş Mualla Yassıbaş
Anneleriyle Cezaevinde yaşamak zorunda bırakılan çocuklar için konser
Misafir Kalem Misafir Kalem
Kerkük petrolün kurbanı!
Mehmet Bektaş Mehmet Bektaş
Bölünmeyi durdurabilir miyiz?
Erman ERGÜL Erman ERGÜL
Ölünün üstüne mi gidiyorsunuz?
Esfender Korkmaz Esfender Korkmaz
İşsizleri gizlemek ne kadar mümkündür?
Avukat Avukat
Avukat asgari hizmet standartları
Mehmet Patan Mehmet Patan
Güle güle baba
Esma Şeref Esma Şeref
TGB Başkanı Çağdaş Cengiz ile röportaj
Dursun Arık Dursun Arık
12 Eylül'ün iki büyük SEVABI ve bugüne bakış
Deniz Tüfekçi Deniz Tüfekçi
Ahmet Davitoğlu Trafalgar mitinginde...
Bahri Yiğit Bahri Yiğit
Yolculuğum ve ben Berlin
Güldeste Güldeste
İslam'da Ölüye 7.Gün, 40.Gün, 52.Gün var mı?
Sıtkı Ada Sıtkı Ada
Sizler değil biz seçelim!
Ali Tezel Ali Tezel
Devlet emekli,dul ve yetimden 64 milyar lira çaldı!
H. Geçkin H. Geçkin
oNurga..
Pervane Şem Pervane Şem
Ben ve benim düşüncelerim 3
Hatice Özbay Hatice Özbay
Beni tanımayanlar için
Adil H.Ömeroğlu Adil H.Ömeroğlu
Nu mutlu Türküm diyene!

Tüm Yazarlar İçin Tıklayınız..

GÖRELE ' DE HAVA DURUMU

GIRESUN

RÖPORTAJ

Cesur,Devrimci ve Çağdaş

Cesur,Devrimci ve Çağdaş

ARŞİVLEN HABERLER

Arama